Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet
Diversen

Div: Recensies autosportboeken internationaal 2019

IMG 2572 2

Ultimate – John Fitzpatrick Group C Porsches – The Definitive History ****

Boeken met 'definitive' of 'complete' in de titel roepen bij schrijver dezes altijd de nodige argwaan op, want de omvang van een boek is per definitie beperkt en in het verlengde daarvan betekent het samenstellen van een boek altijd het maken van keuzes. Niettemin keken we uit naar het deze zomer verschenen boek over de Groep C-Porsches van de Britse coureur John Fitzpatrick, want het Groep C-tijdperk spreekt nog steeds enorm tot de verbeelding.

Enkele jaren geleden verscheen er onder de titel 'My life at the wheel' al een autobiografie van John Fitzpatrick, waarin zijn zeer veelzijdige carrière, van Britse toerwagens via de Deutsche Rennsport-Meisterschaft tot het Groep C-tijdperk, uitvoerig uit de doeken wordt gedaan. Wat kan een uitgave over zijn Groep C-Porsches dan nog toevoegen, vraag je je onwillekeurig af, zeker als die uitgave ruim vijf keer zo duur is als de eerder verschenen autobiografie. Maar we kennen de publicaties van de Britse uitgever Porter Press, dus we hadden er alle vertrouwen in dat ook dit boek de moeite waard zou zijn.

Dat vertrouwen werd bepaald niet beschaamd, zo blijkt al uit de uitvoering. Keurig in cassette, in leer en linnen gebonden, met in zilver geprägd omslag. Dat zien we graag! De exemplaren uit de tot 750 stuks gelimiteerde oplage zijn met de hand genummerd, het forse formaat zorgt ervoor dat het boek eigenlijk alleen op een tafel fatsoenlijk gelezen kan worden. Het dikke papier past bij het kwaliteitsgevoel.

Het boek begint met een voorwoord van David Hobbs en een introductie door auteur Mark Cole, die er als journalist bij was in de tijd dat de Groep C-Porsches van het team van Fitzpatrick raceten. "Fitzpatrick is wellicht de beste Britse coureur die nooit in de Formule 1 gereden heeft", zo opent Cole, en wijst vervolgens op de 115 overwinningen en 91 verdere podiumplaatsen uit de 394 races waaraan Fitzpatrick als rijder deelnam. Tussen de Nürburgring in 1967 en Mugello in 1983, waar 'Fitz' zijn laaste race reed, lopen Porsches als rode draad door diens loopbaan, inclusief drie overwinningen in de fameuze Porsche Cup, het jaarlijkse klassement voor Porsche-privérijders.

De eerste 20 pagina's zijn gewijd aan de carrière van Fitzpatrick, gevolgd door een hoofdstuk over het ontstaan van Groep C. Het derde hoofdstuk belicht de ontwikkeling van de Porsche 956/962, waarna een chronologisch overzicht volgt van de races waaraan John Fitzpatrick Racing met de Porsches deelnam. In 1983 reed het team voor het eerst met een 956 in de blauw-witte kleuren van JDavid, beginnend met de Bergischer Löwe op Zolder als start van het seizoen in de Deutsche Rennsport-Meisterschaft, gevolgd door het FIA World Endurance Championship plus enkele races voor de Noord-Amerikaanse SCCA CanAm Challenge en sommige EK-wedstrijden. In 1984 reed Fitzpatrick zelf niet meer en werd het team uitgebreid naar twee auto's in Skoal Bandit-kleuren met David Hobbs, Thierry Boutsen, Rupert Keegan en Guy Edwards als reguliere rijders. Ook hier worden weer alle races uitvoerig belicht. In 1985 waren er diverse optredens met American 100's-sponsoring, maar ook met Emco-opschrift, al naar gelang welke sponsors de optredens van meestal betalende coureurs financierden. In 1986 reed het team met Danone-sponsoring met de Spanjaarden Emilio de Villota en Fermín Vélez. Het derde deel van het boek, vanaf pagina 200, is gewijd aan 'The people': de mensen in en rondom het team, die allemaal op één of meer pagina's worden voorgesteld. Kenny Acheson, Jürgen Barth, Thierry Boutsen, Peter Brock, Guy Edwards, George Fouché, Jo Gartner, Keith Greene, David Hobbs, Rupert Keegan, Franz Konrad, Sarel van der Merwe, Andrew Miedecke, Larry Perkins, David Prewitt, Dieter Quester, Fermín Vélez, Emilio de Villota, Derek Warwick en Dudley Wood komen allemaal uitgebreid aan bod. Anderen krijgen een kortere bijdrage.

Het vierde deel van het boek is vooral gewijd aan de collectie van de Brit Henry Pearman, die een flink aantal 956's en 962's bezit, waaronder de Fitzpatrick-auto's met de chassisnumers 110 en 114. Ook zijn restaurateur Trevor Crisp van de gespecialiseerde Britse onderneming Katana Ltd. komt uitgebreid aan bod, met veel technische detailfoto's van de restauratie van chassisnummer 114 in Skoal Bandit-kleuren. Een uitvoerige historie van de diverse JFR-chassis en een index sluit het boek af.

Toegegeven, je moet wel diep in het thema 956's/962's of Porsches zitten om zo'n bedrag voor dit toch wel heel specifieke boek uit te geven. Maar wie dat doet, krijgt zonder meer waar voor zijn of haar geld, en de ervaring leert dat de waarde van zulke gelimiteerde uitgaven meestal alleen maar toeneemt. De uitvoering ervan is prachtig, een aanwinst in iedere collectie!

Mark Cole: John Fitzpatrick Group C Porsches – The Definitive History. Uitgave: Porter Press, Engelstalig. ISBN: 978-1-907085-88-8. 320 pagina's, hardcover in cassette.

IMG 3255
Reacties
Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet