Dutch GT4: Mathijs Harkema dé verrassing van het HTC Dutch GT4 (lang)

Weinig spanning
De hoofdrace van het HTC Dutch GT4 werd live uitgezonden op RTL7. Dat is mooie reclame voor de autosport in het algemeen en onze topklasse in het bijzonder. Het was jammer dat de kijkers en de 22.000 racefans langs het circuit geen spannende strijd voorgeschoteld kregen.
Phil Bastiaans nam bij de start de kop. Hij gaf vervolgens het stuur over aan Mathijs Harkema, die de race foutloos afmaakte en de Team Bilderberg Porsche Eindhoven Porsche 997 GT4 als winnaar over de finishlijn loodste. Jeroen Bleekemolen lag in de eerste ronden nog op de tweede plek, maar hij moest al snel zijn meerdere erkennen in Christiaan Frankenhout. De equipe Bleekemolen – Van der Kolk zag uiteindelijk de finish niet vanwege technische problemen.

Ferdinand Kool, de teamgenoot van Christiaan, stelde het zilver veilig.
De teams die vanaf de tweede startrij vertrokken, haalden de finishvlag niet. Henry Zumbrink kwam bij de start niet weg vanwege een elektronische storing, Jan Joris Verheul moest na een aanrijding met Frankenhout opgeven. Ricardo van der Ende en Duncan Huisman, als vijfde gestart, eindigden uiteindelijk als derde.
De Porsche-brigade aan kop kende maar twee spannende momentjes. Bastiaans maakte aan het einde van zijn stint een foutje in het Scheivlak, waardoor Frankenhout hem kon passeren. Kool spinde vervolgens in zijn eerste rondje op niet goed opgewarmd rubber, waardoor Harkema de eerste plek weer stevig in handen kreeg.

Verrassing
Mathijs Harkema kwam de afgelopen drie seizoenen niet verder dan de vijfde plek. Zijn zege in de hoofdrace was dus tevens zijn eerste podiumplek in de autosport ooit. De jonge coureur was er beduusd van. “Dit is best een speciaal moment”, realiseerde hij zich. “Ik heb gezegd dat dit seizoen een leerjaar voor mij zou zijn. Ik had een plek in de top acht verwacht. Hier kon ik alleen maar van dromen.”
Het spreekt voor zich dat Mathijs de nodige druk voelde toen hij het stuur van Phil overnam. “Phil lag op kop. Ik kon mij geen fout permitteren en die druk voelde ik wel. Het was zaak om niet aan allerlei gekke dingen te denken die zouden kunnen gebeuren. Ik heb een paar keer iets te veel gepusht en een paar keer misgeschakeld. Dat kwam misschien door de zenuwen.”
Phil Bastiaans was vol lof. “Ik ben naar de ouders van Mathijs gestapt en ik heb hen en Mathijs zelf aangeraden om te stoppen met formuleauto’s. Dit is natuurlijk een droomdebuut. Mathijs heeft sinds donderdag geen enkel foutje gemaakt. Hij heeft ons verrast.”
Phil was minder te spreken over zijn eigen rijbeurt. “Ik ben niet tevreden over mijn stint. Ik liep vijf seconden weg bij Christiaan, om dat vervolgens vlak voor de pitstop weer weg te geven.”

Hard werken
Christiaan Frankenhout en Ferdinand Kool mochten tevreden zijn met hun tweede plek. Frankenhout verruilde zijn zevende startplek al snel voor de tweede plek. Kool maakte in zijn debuutweekeinde met de Porsche één foutje: zijn spin na de rijderswissel.
Hun team PS Autosport moest hard werken om de Porsche optimaal aan de start te laten verschijnen, zo vertelde Kool. Ferdinand was in de tweede manche betrokken bij een aanrijding met Simon Knap. De sportcommissarissen beoordeelden de videobeelden en besloten vervolgens dat de aanrijding een ‘race incident’ was.
Best of the rest
De reactie van Duncan Huisman en Ricardo van der Ende liet zich raden. “Meer zit er niet in”, verklaarde Duncan. “Wij hebben de set-up van de auto goed voor elkaar. We zijn the best of the rest”, refereerde hij naar de winnende Porsches. Om daar aan toe te voegen dat ‘we nog wel wat meer vermogen mogen krijgen’. “Sneller dan dit kunnen we niet”, was Ricardo het met zijn teamgenoot eens. “We willen winnen, maar dat kan nu even niet.”