Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet
Formula E

Formule E: FIA bevestigt komst WK Formule E naar Mascot Circuit Zandvoort - twee races in juni 2027

LE CASTELLET, FRANCE - APRIL 21: James Rossiter of Great Britain driving the GEN4 Formula E car on track during the Formula E GEN4 Launch at Circuit Paul Ricard on April 21, 2026 in Le Castellet, France. (Photo by Simon Galloway/LAT Images)
In het debuutseizoen van de nieuwe, 815 pk sterke Gen4 komt de Formule E ook naar Zandvoort

Ze zullen er zeker niet zoveel tijdelijke tribuneplaatsen voor hoeven te bouwen als bij de Formule 1, die eind augustus zoals bekend zijn voorlopig laatste optreden in ons land beleeft, maar met de komst van het ABB FIA WK Formule E is Mascot Circuit Zandvoort ook in 2027 verzekerd van een officieel wereldkampioenschap. Vandaag gaf de World Motorsport Council van de FIA, bijeen in Macau, groen licht voor de kalender 2026-2027 van het WK voor elektrisch aangedreven formuleauto’s. Daarop staat Zandvoort voor 18 en 19 juni 2027 genoteerd met de 14e en 15e race van het seizoen. Het wordt voor het eerst dat de Formule E in de Benelux in actie komt.

Tekst: René de Boer (X/Bluesky: @renedeboer)
Foto’s: FIA Formule E, Rebocar/R. de Boer

Dat de Formule E met Zandvoort in onderhandeling was over het binnenhalen van het elektrische kampioenschap was al langere tijd bekend en met de publicatie van de kalender voor het komende seizoen blijkt dat deze inspanningen dus hun vruchten afgeworpen hebben. Redelijkerwijs gesproken is de Formule E na het wegvallen van de Formule 1 het enige andere wereldkampioenschap in de autorensport waarvoor Zandvoort geschikt is, want het WEC is met de smalle pitstraat natuurlijk geen haalbare kaart.

260623 FE Zandvoort aankondiging
Na het WTCC en de Formule 1 is de Formule E het volgende wereldkampioenschap dat Zandvoort aandoet

Met het binnenhalen van een eigen Formule E-evenement beleeft de elektrisch aangedreven formulewagenklasse zijn première in de Benelux, nadat zowel Nyck de Vries als Stoffel Vandoorne als coureurs uit de lage landen al de wereldtitel in de klasse binnenhaalden en ook Robin Frijns racewinnaar in de categorie was. Er waren eerder initiatieven voor het organiseren van Formule E-races in Eindhoven en rond het Atomium in Brussel, maar die leidden destijds niet tot succes. De nu bevestigde Zandvoortse ronde vult volgend jaar het weekend tussen de 24-uursraces van Le Mans en Spa-Francorchamps.

Komend seizoen maakt de nieuwe generatie Formule 4-auto’s zijn opwachting. Met de komst van ‘Gen4’ worden de prestaties naar een flink hoger niveau getild: met 600kW (815 pk) en actieve vierwielaandrijving in elke fase van de race is de Gen4 de meest geavanceerde auto in de historie van de klasse, die in 2014 het levenslicht zag. De auto’s zijn ook voorzien van een actief differentieel en er kan worden gekozen uit twee verschillende configuraties voor de aerodynamica. “Daarmee is deze auto relevanter voor de serieproductie van fabrikanten en de innovatie van hun toekomstige auto’s dan ooit tevoren, en de competitie in de races is de spannendste ter wereld”, aldus de Formule E-organisatie, niet gehinderd door bescheidenheid.

LE CASTELLET, FRANCE - APRIL 21: Sophia Floersch, Test and Development Driver, Opel GSE Formula E Team poses for a photo in the Pitlane during the Formula E GEN4 Launch at Circuit Paul Ricard on April 21, 2026 in Le Castellet, France. (Photo by Simon Galloway/LAT Images)
Opel, hier met testrijdster Sophia Flörsch, debuteert komend seizoen als fabrikant in de Formule E

Opel beleeft komend seizoen als nieuwe fabrikant zijn debuut in de Formule E en neemt het op tegen de merken die nu al deelnemen, te weten Jaguar, Nissan, Citroën, Lola, Mahindra en Porsche. Het laatstgenoemde merk komt in het komende raceseizoen zelfs met een tweede eigen fabrieksteam aan de start om jonge rijders op te leiden, waarvoor DTM-kampioen Ayhancan Güven een van de uitverkorenen is.

Nieuw voor het Formule E-seizoen 2026-2027 is ook de opzet van de raceweekeinden waarin er twee wedstrijden verreden worden, zoals ook op Zandvoort het geval zal zijn. Naast de reguliere Formule E-race (E-Prix) met een duur van 45 minuten en een pitstop voor extra energie tussendoor, de zogeheten ‘pit boost’, is er ook een korte sprintrace van 30 minuten zonder ‘pit boost’ onder de noemer ‘E-PrixUnleashed’.

Met de komst van de nieuwe generatie raceauto’s maakt Formule E ook meer en meer de overstap van stratencircuits in grote steden, die ooit het voornaamste kenmerk van de serie vormden, naar permanente circuits, waarvan Zandvoort dus een voorbeeld is. Nieuw op de kalender voor het komende seizoen zijn ook het Circuit of the Americas in Austin, Texas, als tweede Amerikaanse ronde naast Miami, en het circuit van Jarama nabij Madrid. Het evenement in Groot-Brittannië verhuist van London naar het circuit van Brands Hatch. Opmerkelijk: de Britse en Spaanse ronde worden wel aangeduid als respectievelijk London E-Prix en Madrid E-Prix, maar waarom de Nederlandse wedstrijden dan niet als ‘Amsterdam E-Prix’ worden betiteld, blijft onduidelijk.

Kalender ABB FIA WK Formule E 2026-2027:
18 en 19 december: Jeddah, Saoedi-Arabië
16 januari: Mexico Stad, Mexico
6 februari: COTA, Austin, Texas, USA
20 februari: Miami Autodrome, Miami, Florida, USA
13 maart: Sao Paulo, Brazilië
17 april: Sanya, China
8 en 9 mei: Tempelhof, Berlijn, Duitsland
15 en 16 mei: Monte Carlo, Monaco
29 en 30 mei: Brands Hatch, Groot Brittannië
18 en 19 juni: Mascot Circuit Zandvoort, Nederland
26 en 27 juni: Jarama, Spanje
10 en 11 juli: Shanghai, China
24 en 25 juli: Tokio, Japan
Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet