GP2: GP2 Series wil FIA F2 organiseren, puntensysteem superlicenties aangepast

GP2 Series Ltd, de organisatie rondom Bruno Michel en Bernie Ecclestone die verantwoordelijk is voor GP2 en GP3, heeft bij de FIA een aanvraag ingediend om vanaf 2017 het nieuwe Formule 2-kampioenschap te organiseren. Het nieuws werd bekend na de bijeenkomst van de World Motor Sport Council in Mexico. Daar werd ook het veelbesproken superlicentiepuntensysteem aangepast: bepaalde kampioenschappen kregen meer punten, er kwamen kampioenschappen bij die recht op punten geven, en punten blijven voor een langere periode geldig.
Tekst: Mattijs Diepraam
Foto's: GP2 Series
De monopostowereld onder de Formule 1 is flink in beweging sinds de FIA begin januari van dit jaar haar nieuwe puntensysteem voor het verkrijgen van een F1-superlicentie bekendmaakte. Met het nieuwe systeem wilde de FIA weer een duidelijke ladder naar de Formule 1 creëren en voorkomen dat coureurs met een flinke zak geld en voldoende testkilometers een F1-zitje krijgen, terwijl kampioenen in de opstapklassen aan de kant blijven staan.
In theorie was het een fraaie gedachte, maar de uitvoering bleek doordrenkt van politiek: FIA-kampioenschappen kregen veel meer punten dan niet-FIA-kampioenschappen, terwijl sommige kampioenschappen niet eens op de lijst voorkwamen. De puntenverdeling bleek de openbare bevestiging van waarmee Gerhard Berger als voorzitter van de FIA-monopostocommissie al jaren achter de schermen bezig was: sterke FIA-kampioenschappen promoten, een nieuwe nationale F4-categorie creëren en andere kampioenschappen stelselmatig het leven zuur maken, met als doel om een duidelijke ladder van F4, F3, F2 en F1 te creëren. Bergers opvolger Stefano Domenicali maakte in 2014 duidelijk dat hij Bergers lijn zou voortzetten.
In de politiek getinte puntenverdeling leverde een nog te vormen FIA F2-kampioenschap verreweg de meeste superlicentiepunten op, terwijl goede prestaties in het FIA F3-kampioenschap op meer punten recht gaf dan de Formule Renault 3.5, in veel opzichten toch bijna de evenknie van GP2 als laatste stap voorafgaand aan de F1. Hetzelfde gold voor nationale F3-kampioenschappen (voor zover die nog niet ter ziele waren geholpen) en de Formule Renault 2.0 ten opzichte van FIA F4. DTM kwam niet op de lijst voor, evenmin als bijvoorbeeld Auto GP of Indy Lights.
De storm van protest die dat veroorzaakte, vooral bij Renault, heeft bij de laatste vergadering van de World Motor Sport Council tot aanpassingen geleid. FIA F2, GP2 en FIA F3 geven nu recht op evenveel punten (en minder dan voorheen), terwijl Formule Renault 3.5 er vijf voor de kampioen bij krijgt. Het verschil tussen FIA F2/GP2 en FR3.5 is daardoor nog maar vijf punten. Ook het Japanse Super Formula kreeg extra punten.

Toch heeft Renault niet alles gekregen waarom het vroeg. Formule Renault 3.5 blijft nog steeds ondergewaardeerd ten opzichte van Europees F3, behoorlijk onzinnig voor wie naar beide kampioenschappen kijkt. De opwaardering van de Formule Renault 2.0 – waarop in kringen van de World Series by Renault, NEC en ALPS werd gerekend – is zeer mondjesmaat ten opzichte van F4, zeker de status en kwaliteit van de FR2.0 Eurocup in ogenschouw nemend.
Wel is DTM (samen met Indy Lights, WTCC en CIK-FIA Senior) toegevoegd aan de kampioenschappen die recht geven op superlicentiepunten. Mercedes-testcoureur Pascal Wehrlein rijdt dit jaar dus niet helemaal voor niets in de DTM. Ook krijgen vergaarde punten nu een houdbaarheidstermijn van drie jaar: handig voor coureurs die een jaar niets anders doen dan F1-testen. Het totaalaantal benodigde punten blijft staan op 50 in drie jaar. Ook de minimumleeftijd van 18 jaar is gehandhaafd.
Auto GP heeft geen plaats op de lijst gekregen, waarbij het voortijdige afblazen van het kampioenschap van dit jaar niet zal hebben geholpen – al zal het eerder omgekeerd zijn geweest: het feit dat het kampioenschap geen superlicentiepunten opleverde, maakte het oninteressant voor opklimmende talenten. Het lijkt bovendien nog altijd geen levensvatbare activiteit om puur een monopostokampioenschap organiseren voor coureurs die 'op de weg terug' zijn en de stap naar de sportscars nog niet willen zetten.
Alom werd verwacht dat in Mexico de details over het nieuwe FIA F2 zouden worden bekendgemaakt. Niet voor niets liet Stefano Domenicali drie maanden geleden weten dat die over een maand of twee wel duidelijk zouden zijn. Wel maakte de FIA bekend dat GP2 Series Ltd een aanvraag heeft ingediend om vanaf 2017 de nieuwe klasse te organiseren. Het lijkt een logische keuze: nog één jaar de huidige GP2-chassis uit 2011 gebruiken (die zijn dan echt wel aan het eind van hun gebruiksduur) en dan verder met de nieuwe F2-auto's.
Het oude puntensysteem:

Het nieuwe puntensysteem: