GT: Voorbeschouwing Total 24 Uur van Spa

Vanaf vandaag staat het circuit van Spa-Francorchamps weer volledig in het teken van de Total 24 Hours of Spa. Dit jaar is het alweer de 65e keer dat de klassieker gehouden wordt en als onderdeel van de Blancpain Endurance Series belooft de race ook dit jaar weer een groot succes te worden.
Tekst: Marcel ten Caat en René de Boer
Foto's: PR
Maar liefst 73 deelnemers kondigden organisatoren RACB en SRO begin deze maand aan. Het worden er uiteindelijk 66, maar nog steeds zullen veel organisatoren van andere kampioenschappen jaloers zijn van de aantallen auto's. Werd de Blancpain Endurance Series enkele jaren geleden nog opgericht als een serie waarin de gemiddelde 'gentleman driver' op redelijk niveau kon racen, inmiddels is de serie uitgegroeid tot één van de beste GT series op de wereld.
De slag om de Ardennen: WRT Audi vs Marc VDS BMW
Met name de Belgische teams pakken, veelal met ondersteuning van de fabrikanten, groots uit. Belgian Audi Club Team WRT, het team van Vincent Vosse, zet maar liefst vier Audi R8 LMS ultra's in. Op Spa krijgen de reguliere WRT coureurs gezelschap van een aantal top coureurs van Audi. Zo zal tweevoudig Le Mans winnaar André Lotterer samen rijden met Blancpain Endurance Series kampioen Christopher Mies en een van de winnaars van de Total 24 Hours of Spa in 2012, Frank Stippler. Lotterer's FIA World Endurance Championship teamgenoot Marcel Fässler zal met DTM coureur Mattias Ekström en diens landgenoot Edward Sandström aan de start verschijnen.
Daarnaast heeft WRT natuurlijk nog de top auto met Stéphane Ortelli, René Rast en Laurens Vanthoor.
De grote concurrent van WRT, het eveneens Belgische Marc VDS Racing Team, komt voor de gelegenheid met drie in plaats van twee BMW Z4 GT3s aan de start in Spa. Yelmer Buurman en Nick Catsburg krijgen dit weekeinde Andrea Piccini, Dirk Müller en Jens Klingmann als teamgenoten in de derde BMW. Opvallend is wel dat zowel Schubert Motorsport als DB Motorsport niet aan de start verschijnen in de Ardennen waardoor Marc VDS Racing Team het enige serieus door BMW Motorsport ondersteunde team is.

Marc VDS Racing Team zet op Spa-Francorchamps een derde BMW Z4 GT3 in
Porsche met zeven fabriekscoureurs naar Spa
Porsche kan natuurlijk in dit verhaal niet achterblijven en vaardigt maar liefst zeven fabriekscoureurs af. Marc Lieb, winnaar van de 24-uursrace in Spa in 2003, zal samen met Richard Lietz en Patrick Pilet op een door Manthey Racing ingezette Porsche 911 GT3 R rijden, waarmee de fabrikant uit Stuttgart direct toont dat het haar menens is.
In een door Pro GT by Almeras ingezette Porsche vinden we Jörg Bergmeister, Timo Bernhard en Toyota FIA WEC coureur Nicolas Lapierre. Mocht Bernhard de 24U van Spa winnen dan is hij gelijk ook de eerste coureur die alle vier de grote 24-uursraces (Le Mans, Daytona, Nürburgring en Spa) op zijn naam schrijft.
Het Belgische ProSpeed Competition zet naast een auto voor onder andere Xavier Maassen ook nog een Porsche 911 GT3 R in voor Porsche fabriekscoureurs Marco Holzer and Nick Tandy. Holzer en Tandy krijgen in Spa de Italiaan Marco Mapelli, testcoureur van Pirelli, als teamgenoot. Ook bekende namen als Olivier Pla, Nicolas Armindo en de winnaar van 2010, Martin Ragginger, komen met een Porsche 911 GT3 R aan de start.
Timo Bernhard kan de eerste coureur worden die de vier grote 24-uursraces wintVeel sterke rijdersbezettingen bij verschillende teams
Maar ook andere teams hopen door het aantrekken van ervaren (fabrieks-)coureurs en goede klassering te veroveren. Zo zien we Toni Vilander, Mika Salo en Matteo Malucelli bij AF Corse en SMP Racing, rijden Bertrand Baguette en Darren Turner voor GPR AMR en komt Stefan Mücke uit voor Beechdean AMR. Ook Aston Martin fabriekscoureur Bruno Senna maakt zijn debuut in de 24-uursrace van Spa, hoewel de Braziliaan niet in een Aston Martin Vantage maar in een door Von Ryan Racing ingezette McLaren zal rijden. Bij Mercedes zien we ervaren coureurs als Karl Wendlinger en Bernd Schneider, maar ook talentvolle jongeren als Alex Brundle en FIA GT3 kampioen Maximilian Buhk.