Retro: De zoektocht naar de helm van Ronnie Peterson
Houten paal
Peterson blijkt bij de in die tijd vermaarde Panorama-bocht hard van de baan te zijn gestuiterd. De Zweed merkte tot zijn schrik dat zijn experimentele achterremmen in één klap wegvielen, waardoor hij kansloos zijn lot als crashende coureur moest ondergaan. Dus dendert zijn Lotus door de vanghekken, die destijds gebruikt werden om de snelheid van buiten de baan komende bolides af te remmen. Om uiteindelijk tegen de vangrail tot stilstand te komen. De safety hekken, waarvan er meerdere rijen achter elkaar staan, bestaan in 1974 uit een soort gaas dat door houten palen bij elkaar wordt gehouden. Degene die dit systeem ooit bedacht heeft, is niet bepaald een veiligheidsgoeroe. Want tijdens een klapper is de kans levensgroot dat één van die vele houten palen voor schade bij de coureur zorgt.

En dat is precies wat er bij Peterson gebeurt. Een paal raakt hem op de linkerbovenkant van zijn helm. De klap is dermate hard dat de Zweed volkomen knock out gaat.
Reddingsactie
Medische hulp is nodig. Over de rescue actie doen verschillende verhalen de ronde. De Telegraaf (die kopte met ‘Ontsnapt! Peterson had geluk’) meldde daags na het ongeluk dat ‘de nieuwe reddingswagens van de CENAV onmiddellijk ter plaatse waren om assistentie te verlenen’. De hulptroepen zouden zelfs een compliment van Niki Lauda hebben gekregen voor hun alerte reactie.

Heinz Prüller schrijft in zijn boek ‘Grand Prix Story 1974’ dat de veiligheidsposten weliswaar rap ter plekke waren, maar dat het echter nog 15 minuten duurde voordat de reddingsploeg bij Peterson was gearriveerd. Deze helpers bleven wachten tot ze werden opgeroepen. ‘Daarmee was de reddingsploeg net zo onbesluitvaardig als bij de Williamson-tragedie van een jaar eerder’, schrijft Prüller. Ook Niki Lauda, die wel direct met de Lotus-monteurs naar de onheilsplek gaat, is niet te spreken: "Bis endlich die Rettung kam, vergingen quälende Minuten; der Funkverkehr der Streckenposten war irgendwie zusammengebrochen’’, schreef Lauda in zijn autosportcolumn, over de pijnlijke situatie rond de uitgevallen communicatieapparatuur tussen de baanposten.
