Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet
ERC

Rally ERC Valias: Breen wint Rally du Valais... toch niet

Bij de finale van het ERC stond er niet veel meer op het spel. Kajetanowicz werd in Griekenland al gekroond tot kampioen en besloot zelfs niet meer deel te nemen aan de laatste ronde. Alleen de eer stond dus op het spel bij de Zwitserse Rally du Valais.

Tekst: Steven van Veenendaal
Foto's: PR

Door de afwezigheid van Kajetanowicz wsa Craig Breen de grote favoriet voor de eindzege. Daar de concurrentie kwam van Lukyanuk, Magelhaes en Burri mocht van de Ier worden verwacht dat hij een moeilijk seizoen in stijl af zou kunnen sluiten. En eigenlijk gebeurde dat ook wel.

VAL-1
Craig Breen sloot zijn moeizame seizoen in stijl af

Breen vermaakt zich
Met de snelste tijd op de eerste proef zette Breen de toon voor het evenement. 'Het is best fijn om eens lekker een rally te rijden zonder enige druk van het kampioenschap' verklaarde hij aan het begin van de rally en dat bleek ook wel. Breen domineerde de wedstrijd van begin tot het eind door snel een ruime voorsprong op te bouwen en deze vervolgens strak te verdedigen. Achter hem lag achtvoudig winnaar Olivier Burri lange tijd tweede maar Alexey Lukyanuk begint zich ook steeds meer thuis te voelen op asfalt en voert gedurende de tweede dag de druk langzaam op.

Snelle Porsche
Francois Delecour verbaast ondertussen vriend en vijand door de tweede dag als vierde af te sluiten in zijn Porsche. Asfalt is de natuurlijke ondergrond voor zijn achterwielaandrijver, maar de glibberige omstandigheden zouden er toch voor moeten zorgen dat hij tijd verliest. Die memo heeft Delecour schijnbaar niet gekregen want hij rijdt slechts anderhalve minuut achter de leider en kan wellicht zelfs een gooi naar het podium gaan doen. Twee andere opvallende namen zijn Emil Bergkvist en Nikolay Gryazin.

VAL-2
Junior ERC Kampioen Emil Bergkvist verzilverde zijn prijs en startte met een R5 in Zwitserland.


Jong geleerd...
Bergkvist mag als ERC2 kampioen starten in R5 auto en doet goed mee. Zonder veel risico's te nemen beginnen zijn tijden steeds beter te worden en klimt hij op naar een uiteindelijke zeer sterke vierde plaats. Gryazin, uitkomend voor Skoda Baltic Motorsport is pas achttien en nog niet constant, maar weet op de slotdag zelfs een tweede tijd te noteren, de snelheid zit er dus goed in. Hij finisht de wedstrijd uiteindelijk zeer verdienstelijk als zesde.

VAL-3
Nog een jonge ster aan het firmament, de 18-jarige Nikolay Gryazin baarde opzien door snelle te rijden in zijn Fabia R5


20-18
In het zicht van de haven strandt Delecour. Hij beschadigt een van de radiatoren waardoor zijn auto oververhit raakt en hij hem aan de kant moet zetten. Ondertussen is Olivier Burri gespind waardoor Alexey Lukyanuk hem passeert en naar de tweede plaats opklimt. In de buurt van Craig Breen lijkt hij echter niet te komen. Breen rijdt op save naar de finish en bereikt die ook als eerste... Het mag echter (weer) niet zo zijn voor Breen. De pechduivel die hem al het hele jaar op de hielen zit, is in Zwitserland ook weer aanwezig. Na de finish bleek dat Breen in totaal 20 banden had gebruikt in plaats van het toegestane maximum van 18. Een ongelukkige fout van het team, maar wel een moet grote gevolgen. Breen krijgt een tijdstraf van twee minuten toegekend waardoor hij terugvalt naar de tweede plaats. De overwinning gaat zo alsnog naar Lukyanuk die tevens derde wordt in de ERC eindstand.

VAL-4
Er zou nog meer champagne volgen voor Lukyanuk die de overwinning van Breen cadeau kreeg.


Einduitslag Rally du Valais
1. Lukyanuk – Arnautov Ford Fiesta R5 2.33.53,0
2. Breen – Martin Peugeot 208 T16 +1.20,6
3. Burri – Klinger Citroën DS3 RRC +1.40,2
4. Bergkvist – Sjoberg Peugeot 208 T16 +2.34,7
5. Gonon – Guex Peugeot 207 S2000 +2.47,3
6. Gryazin – Fedorov Skoda Fabia R5 +4.34,3
7. Perroud – Beuret Ford Fiesta R5 +6.41,6
8. Carron – Revaz Ford Fiesta R5 +8.56,3
9. Della Casa – Pozzi Citroën DS3 R5 +10.39,4
10. Botka – Szeles Mitsubishi Lancer +10.42,2

Reacties
Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet