Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet
WTCC

WTCC: Interview met BMW-coureur Alex Zanardi

zanardi_handbike
Alex Zanardi gaat met een handbike deelnemen aan de marathon van New York

Met drie punten voor zijn zesde plaats in de tweede race was lokale held Alex Zanardi de succesvolste BMW-coureur tijdens het afgelopen WTCC-weekend op het circuit van Monza. Terwijl de drie BMW-titelkandidaten Andy Priaulx, Augusto Farfus en Jörg Müller alledrie puntloos bleven, viel Zanardi vooral op door een spannend duel met SEAT-coureur Tom Coronel. Anders dan in vele andere races dit seizoen zat hij ditmaal eens niet in de hoek waar de klappen vallen. Dat de Italiaan vooral in eigen land enorm populair is, bleek wel uit de grote mensenmenigte die tijdens de handtekeningsessie bij hem stond te wachten. In een interview met AUTOSPORT.NL sprak Zanardi over het wat teleurstellende verloop van zijn seizoen tot nu toe en een nieuwe uitdaging die hem te wachten staat.

Tekst: René de Boer
Foto's: Rebocar Automotive Productions, FIA WTCC


Tot nu toe veel pech dit seizoen
“Hi, I am Alex Zanardi”, stelt hij zich netjes voor als we plaatsnemen voor een gesprek in de BMW-hospitality. Hij oogt ontspannen, zaterdagmiddag na de kwalificatietraining, ondanks dat de negentiende startplaats niet datgene is wat hij voor zijn thuisrace verwacht had. “Ik was qua tijd op weg naar de vierde of vijfde plek in de slipstream bij mijn teamgenoot Porteiro, toen die opeens een olielek kreeg. Mijn hele voorruit zat vol met olie.” Pech dus, zoals dit jaar bij de Italiaan al veel vaker voorkwam. “Het gaat dit seizoen inderdaad niet zo lekker”, geeft hij toe. “Slechts één keer een podium, in Brno, maar vooral veel pech. De tweede race in Brno had ik kunnen winnen. Maar soms, vaak eigenlijk, missen we net dat kleine beetje geluk dat je zeker in een kampioenschap als het WTCC ook nodig hebt om er vooraan bij te zitten. Het gaat er hier zo dicht aan toe dat een klein foutje al funest is. Dan sta je zo vier, vijf rijen verder naar achteren en kun je alle kansen op een goed resultaat wel vergeten.” Een ander probleem ziet Zanardi in de banden die dit jaar gebruikt worden. “Yokohama vindt het vast niet leuk als ik dit zeg, maar ik vind de generatie banden van dit jaar slechter dan die van vorig jaar.”

"Wil je naar voren, dan zul je moeten aanvallen"
Zanardi maakte in 2003 met BMW zijn debuut in het toenmalige EK. Na de twee races in het eerste jaar reed hij in 2004 zijn eerste volledige seizoen. Inmiddels heeft hij, na Monza, 78 EK- en WK-starts voor het Beierse merk op zijn naam staan. In die tijd heeft hij het niveau van het kampioenschap duidelijk zien groeien. “De concurrentie is veel sterker geworden en daardoor de onderlinge verschillen een stuk kleiner. Omdat de races bovendien heel kort zijn, wordt er veel agressiever gereden. Wil je naar voren, dan zul je moeten aanvallen. Je kunt niet een paar rondjes rustig wachten tot de rijder voor je een keer een fout maakt. En omdat iedereen nu eenmaal graag naar voren wil, ontstaan er soms situaties die aanleiding geven tot discussie.” Zanardi is relatief vaak bij incidenten betrokken, zoals eerder dit seizoen op Oschersleben, waar de sportcommissarissen hem de schuld gaven van een startcrash in de eerste race. Via onboardbeelden vanuit de auto van opponent Larini kon Zanardi aantonen dat de oorzaak niet alleen bij hem lag, waarop zijn oorspronkelijke straf (tien plaatsen terug voor de volgende vier races) werd omgezet in een voorwaardelijke. “Met name ook voor mijn thuisrace in Monza is dat natuurlijk wel prettig, al had het achteraf na dit resultaat niet eens zoveel meer uitgemaakt”, zegt hij.

Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet