Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet
IndyCar

Indycar: Eerste ovaltest Dallara IR-28 op de Indianapolis Motor Speedway

Er is nog weinig bekend over de volgende generatie auto’s van de NTT Indycarseries Alexander Rossi ontdekte afgelopen woensdag iets meer. Toch lijken de verschillen met de huidige auto voorlopig  nog erg klein te zijn.

2026 IMS Test
Na de roadcourse test vorige maand nu op de Indianapolis Motor Speedway met de ovaltest de juiste kant op.

Tekst: Willem J. Staat
Foto’s: Indycar

2026 Aleander Rossi
Voorlopig zag Alexander Rossi nog weinig verschillen met de huidige auto maar benadrukte dat het om de finishing touch gaat.


Eerste ovaltest Dallara IR-28 op de Indianapolis Motor Speedway

Op een hete en vochtige dag met temperaturen die opliepen tot boven de 30 graden Celsius werd Alexander Rossi de allereerste coureur die van het IR-28 chassis achter het stuur kroop in de speedway configuratie. Hiermee begon de volgende fase in de ontwikkeling van de nieuwe Indycar’s nieuwe auto voor 2028.

Alexander Rossi: “ Hij doet alles wat Indycarseries bolide zou moeten doen. Wij hebben een paar basismechanise en aerodynamische aanpassingen gedaan om te begrijpen welke verschillen ze ons over een paar jaar zullen voorschotelen en er waren geen verrassingen. Het was eigenlijk vrij standaard.’’

De test markeerde de eerste maal dat de IR-28 op een oval reed nadat de auto begin vorige maand op de roadcourse van de Indianapolis Motor Speedway zijn debuut maakte. Toen verdeelden Alexander Rossi en Alex Palou de workload van de eerste test die vanwege de regen zelfs drie dagen duurde.Beide coureurs zijn nu weer terug voor deze test op de oval van de Indianapolis Motor Speedway. Rossi van ECR vertegenwoordigt opnieuw de Chevrolet teams terwijl Alex Palou van Chip Ganassi Racing de Honda Teams vertegenwoordigt.

De IR-28 is ontworpen om lichter te zijn dan de huidige auto met herziene aerodynamica die bedoeld is om de stabiliteit te verbeteren en het aerodynamische nadeel van het dicht elkaar rijden van andere auto’s te verminderen. De ronden van afgelopen woensdag op de Indianapolis Motor Speedway gaven een eerste indicatie van hoe de doelstellingen zich naar een oval vertalen.

2026 RossI Ovaltest
Eindelijk de eerste ovaltest met Alexander Rossi achter het stuur.


Mike O’Gara, vice president Competition and Race Engineering van Indycar: “De auto doet precies van wat hij moet doen. Dallara heeft duidelijk alle kennis die men met de DW12 heeft opgedaan in deze auto gestopt. Zonder ook maar iets aan de afstelling te veranderen gaf Alexander Rossi meteen volgas en voelde zich comfortabel.

Dit was een bemoedigende eerste stap maar zowel O’Gara als Rossi benadrukten beiden dat het woensdag ging om het verzamelen van data en niet om het najagen van betere prestaties. Indycar benadert de test met een ‘’kruipen, lopen, rennen’’- filosofie waarbij de rondes van Rossi werden gebruikt om te begrijpen hoe dat de auto reageert op veranderingen voordat de ontwikkeling verder wordt doorgevoerd. Die geleidelijke aanpak is vooral op een oval belangrijk.

De huidige Indycarseries-auto’s zijn al meer dan tien jaar in ontwikkeling en het Speedwaypakket is tot in de puntjes verfijnd. Voor de IR-28 begint dit proces helemaal opnieuw. Alexander Rossi verklaarde dat de IR-28 op de oval van de Indianapolis Motor Speedway al aanvoelt zoals een Indycarseries auto hoort aan te voelen maar dat er nog heel veel werk aan de winkel is.

Alexander Rossi: “ Ik zou niet zeggen dat er drastisch iets anders is aan deze auto vergeleken met wat nu hebben. Er zijn hier en daar wat subtiele verschillen als je echt op de details let maar over het algemeen denk ik dat het belangrijk is om te onthouden dat de huidige generatie Speedway-auto’s behoorlijk goed is afgesteld en presteert.’’

Dit betekende dat het afgelopen woensdag minder draaide om het ontdekken van een revolutionair verschil en meer om het identificeren van kleine veranderingen die de 2028 auto eindelijk vorm kunnen geven.

Alexander Rossi: “Ik denk niet dat er echt grote opvallende problemen zijn. Het is nog vroeg en wij proberen er de tijd meer door te brengen en te begrijpen welke kleine aanpassingen hier en daar effect hebben. Er is eigenlijk niets dat hem onderscheidt van de auto die wij nu hebben.’’
O’Gara zei dat het gemak waarmee Rossi, de 2016 Indy 500 winnaar, zich aanpaste een goed teken was.

2026 Achtervleugel
De kenmerkende achtervleugel voor de ovals.

O’Gara: “Ik sprak met Indycar’s technisch directeur Nick Allen die deze week meer als crewchief fungeert en ik ben blij om te horen hoe gemakkelijk de auto te onderhouden is. Het is heel intuïtief. “ De testdag van Rossi was de eerste stap. Palou neemt het vandaag over en geeft Indycar en Dallara een ander perspectief op de auto en zijn potentieel in “The Greatest Spectacle in Racing’’. De feedback van Rossi en Palou zal worden afgewogen tegen de gegevens die door de ingenieurs worden verzameld naarmate de ontwikkeling van de auto vordert richting het racedebuut in 2028.
Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet