GT: Mercedes-AMG viert duizendste overwinning, Jeroen Bleekemolen succesvolste Nederlander

In 2020 vierde Jeroen Bleekemolen (links) de overwinning in de vier-uursrace van de IMSA Michelin Pilot Challenge in Daytona
De overwinning van de Fransman Vincent Iogona in de wedstrijd van de Ultimate GT Sprint Cup, afgelopen vrijdagavond op het circuit van Mugello in Italië, was de duizendste zege voor Mercedes-AMG Motorsport sinds de start van het klantensportprogramma van het merk in 2010. De successen werden behaald met de SLS-AMG GT3 en de Mercedes-AMG-modellen GT3, GT4 en GT2. Natuurlijk ging AUTOSPORT.NL ook op zoek naar het Nederlandse aspect van dit nieuws en kwam uit bij Jeroen Bleekemolen, die met 13 algehele overwinningen de succesvolste Nederlandse rijder in de klantensporthistorie van Mercedes-AMG is. Daarnaast behaalde hij nog 15 algehele podiumklasseringen.
Tekst: René de Boer (X/Bluesky: @renedeboer)
Foto’s: Mercedes-AMG, archief Mercedes-Benz
“Goh, dat wist ik zelf niet eens”, reageert Bleekemolen verbaasd als we hem met het nieuws confronteren. “Als je het mij gevraagd zou hebben, zou ik eerder aan Indy Dontje hebben gedacht, of Yelmer Buurman, die ook heel veel met Mercedes gereden heeft. Maar als het om algehele overwinningen gaat, ja, dan heb ik er natuurlijk wel een paar, onder andere met de successen in Dubai en op de Nürburgring.”
Inderdaad droeg Bleekemolen, die tot dusver 92 races met een Mercedes-klantenauto reed, zowel in Dubai als op de Nürburgring bij tot de eerste overwinningen voor Mercedes-AMG in de 24-uursrace aldaar, respectievelijk in 2012 en 2013. Grappig detail is dat hij op de Nürburgring al naar huis was toen de prijsuitreiking plaatsvond, omdat de geboorte van de tweeling Benjamin en Oliver aanstaande leek. “Ja, die trofee heb ik nooit ontvangen, die heeft Marc Schramm van Black Falcon toen achterovergedrukt. Bovendien bleken die weeën toen ook nog eens loos alarm, de geboorte vond pas later plaats, maar goed, liever het zekere voor het onzekere”, lacht de coueur. “En het is nu wel een mooi verhaal voor de jongens. Volgens mij staan beide auto’s ook bij Mercedes in het museum in Stuttgart, zowel de auto van Dubai als die van de Nürburgring.”

Derde overwinning met Mercedes-AMG in de 24H Dubai voor Jeroen Bleekemolen (links) in 2020
Bleekemolen heeft veel goede herinneringen aan de GT-klantenauto’s van Mercedes. “Dat begon al met de SLS-AMG GT3, maar ook de huidige GT3, die in de basis redelijk vergelijkbaar is met de SLS. Het zijn echte all-round-auto’s die ontzettend veel vertrouwen geven, zelfs in extreme omstandigheden zoals met hagel of in de regen op de Nürburgring. Ook in Bathurst: daar ging ik in de regen Jamie Whincup zelfs aan de buitenkant op slicks voorbij!” Ook aan zijn tot dusver laatste algehele overwinning met een Mercedes, tijdens de vier-uursrace van de IMSA Michelin Pilot Challenge in 2020 in Daytona met een GT4, denkt Bleekemolen met plezier terug: “We hadden toen een amateurrijder die niet zo goed was, dus ik moest als allerlaatste beginnen, maar kon in de race heel veel plaatsen goedmaken. Dat was wel een mooie overwinning, want ik heb in Daytona nog nooit de 24-uursrace gewonnen, ook niet in de klasse. Dat had zeker een keer of zeven, acht moeten gebeuren, maar er was altijd wel iets waardoor het niet lukte. Met die zege in het voorprogramma kan ik in ieder geval zeggen dat ik toch een keer in Daytona gewonnen heb!”

Ook op Zandvoort behaalde Mercedes-AMG klantensportsuccessen, zoals hier in de GT4 European Series in 2021 met Akkodis ASP
Van de behaalde 1.000 algehele overwinningen door Mercedes-AMG komen er 612 voor rekening van de GT3, 195 van de GT4, 184 van de SLS-AMG GT3 en negen van de GT2. Succesvolste rijder is de Brit Richard Neary, die in totaal 43 overwinningen behaalde in onder andere het Britcar Endurance Championship en het British GT Championship. De Duitser Kenneth Heyer volgt op de tweede plaats met 38 overwinningen, die hij behaalde in onder andere de 24H Series, BGDC, GT Winter Series en STT. AMG-ambassadeur Maro Engel staat op 37 overwinningen, behaald in onder andere ADAC GT Masters, DTM, Australisch GT, FIA GT World Cup, GT World Challenge Europe en Intercontinental GT Challenge. Het Duitse team Schnitzelalm is met 64 overwinningen de succesvolste renstal met Mercedes, gevolgd door HTP Motorsport en het daaruit voortgekomen Winward Racing, dat 48 zeges behaalde. De Nürburgring is met 88 overwinningen het circuit waarop Mercedes-AMG tot dusver het succesvolst was, gevolgd door Portimão, Hockenheim en Oschersleben met elk 32.

Stefan Wendl, hoofd klantensport van Mercedes-AMG (r.), hier met Maro Engel na het winnen van de FIA GT World Cup in Macau in 2024
Stefan Wendl, hoofd klantensport bij Mercedes-AMG, zegt: “Deze mijlpaal staat symbolisch voor het indrukwekkende succes van ons klantensportprogramma en vervult ons met grote vreugde en trots. Sinds de start in 2010 werd het programma met veel toewijding opgebouwd en constant doorontwikkeld. Duizend overwinningen in 34 landen onderstrepen op een indrukwekkende manier de internationale kracht en de duurzame ontwikkeling van onze betrokkenheid bij de klantensport. De sportieve successen op circuits over de hele wereld zijn vooral te danken aan onze klantenteams en de vele rijders en rijdsters die de Mercedes-AMG-raceauto’s internationaal inzetten. Dit jubileumsucces is voor ons tegelijkertijd een aansporing om het succesverhaal van Mercedes-AMG Motorsport verder te schrijven.”

De winst in de 24-uursrace op de Nürburgring in mei van dit jaar was ook een belangrijke mijlpaal