Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet
RETRO

Retro: In Memoriam Liane Engeman (1944-2026)

1966 Brands Hatch Jim Clark en Liane Engeman
1966 - Brands Hatch: Jim Clark en Liane Engeman

Gisteren kwam het trieste bericht binnen van het overlijden van Liane Engeman. Zij werd bijna 82 jaar oud. Iedere autosportfan uit de jaren zestig en zeventig kende haar naam en wist wie zij was: de blonde, charmante en tikkeltje mysterieuze dame uit Haarlem. Zoals in die tijd gebruikelijk kwamen knappe dames vaak in aanmerking voor de titel pitspoes op Zandvoort. Maar Liane was veel meer. Dat bleek al snel toen zij achter het stuur van een auto mocht kruipen. Liane had gevoel voor het besturen van een auto. Er waren leermeesters genoeg, want deze dame had meteen vele fans.

Tekst: Rob Petersen
Foto’s: Collectie Rob Petersen

1966 Liane Engeman collage Formule Vee paddock
1966 -  Liane Engeman in haar Formule Vee op de paddock van het circuit van Zandvoort.

Was zij dan de eerste vrouw die races reed op het circuit van Zandvoort? Nee, we hadden al Mabel ’t Hooft en Ina van Kooten gehad. Maar Liane was anders. Zij stapte in 1965 en 1966 in een Mini Cooper en ook in een Formule Vee. Meteen maakte ze furore. Haar verschijning in combinatie met talent zorgde voor veel aandacht. Bijna alleen maar mannelijke tegenstanders die graag op de foto gingen met Liane en achteraf ontdekten dat zij vóór hen eindigde in de wedstrijd. Een nieuwe ervaring voor de heren.

In die Formule Vee-klasse was het een bijzondere verschijning; de lange blonde haren wapperden in de wind, want die kwamen onder de helm vandaan. Het bracht haar bekendheid, omdat ze een vrouw was en een geduchte tegenstander was van de mannen.

1967 F3 Liane Engeman Brabham enefo
1967: Liane Engeman in een Brabham F3.

In 1967 reed zij in de eenzitters en ook in Engeland enige Formule Vee-races. Formule Ford volgde spoedig daarna.

1967 12 uur van Sebring Liane Engeman en Janet Guthrie Matra Djet 4 collage
1967 -  12 uur van Sebring:  Liane Engeman reed samen met Janet Guthrie in een Matra Djet 4.

Internationaal stond Liane ook volop in de spotlight, mede door haar deelname aan de 12 Uur van Sebring in een Matra Djet. Samen met Janet Guthrie vormde zij een damesequipe, als voorloper van de huidige Iron Dames.

1968 Elva BMW met Liane Engeman en Keith Saint John en Rob Janssen enefo F2
1968: Liane Engeman, Keith Saint John en Rob Janssen met hun Elva BMW.

1968 Speedshow Utrecht met Liane Engeman
1968: Speedshow Utrecht met Liane Engeman bij een Lotus-Ford F1.

Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet