Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet
Diversen

Het autosportjaar 2025 van Willem J. Staat

Ten eerste wil ik alle lezers van autosport.nl een fantastisch autosportseizoen wensen. Weer een heel mooi autosportjaar achter de rug. DTM, NLS, Historische races, Raceway Venray en waarschijnlijk meer beurs en expositie museum bezoeken dan in het verleden. Ondergetekende verlangt nog steeds naar de Class 1 DTM auto´s maar die tijden zullen helaas nooit meer terugkeren. Daar maak ik geen geheim gaan. Het was misschien wel de mooiste periode uit mijn woelige autosportleven. Maar je moet ook vooruitblikken.


2025 Willem J Staat
Voor mij persoonlijk het meest bijzondere moment uit 2025.

Tekst en Foto´s: Willem J. Staat

1970 Gethin
55 jaar geleden.


Het autosportjaar 2025 van Willem J. Staat 
Mijn persoonlijk mooiste moment van 2025. De vrijdag van de Historische Grand Prix. Als kleine jongen wilde ik vanuit mijn toenmalige woonplaats Maastricht naar de F5000 races in 1970 op Circuit Zandvoort. Mijn vader had aanvankelijk weinig met deze sport maar ging uiteindelijk toch overstag. En toen stopte winnaar Peter Gethin speciaal voor mijn vader met zijn Kodak Boxje en die maakte een fraaie foto. Hij ging overstag. Die foto draag ik nog steeds op mijn telefoon.


2025 McLaren M10B
2025 een moment van emotie en fascinatie tussen de duinen.


55 jaar later op de vrijdag van de Historische Grand Prix stond diezelfde McLaren M10B in de paddock. Zo´n moment is moeilijk te omschrijven. Een flashback en alle herinneringen/emoties kwamen in een fractie van een seconde bovendrijven. Voor een buitenstaander misschien moeilijk te begrijpen maar ik had even een moment voor mijzelf nodig. Iemand vroeg of ik mij niet goed voelde. Het bleek eigenaar Mark Longmore te zijn die de tijd nam om mij persoonlijk de gehele geschiedenis van de auto uit te leggen. Mark had prachtig gedocumenteerde fotoboeken gemaakt. De auto had de gehele wereld rondgezworven, USA, Australië en Nieuw Zeeland totdat Mark de auto enkele jaren geleden kocht. ´´Toen wij in de werkplaats voor de eerste maal de Chevrolet V8 motor opstartten kwam het stof vanuit alle hoeken naar beneden. Achteraf hadden wij dit natuurlijk niet moeten doen´´ vertelde de trotse eigenaar lachend. Tegen zo´n persoonlijk mooi moment daar kan geen wedstrijd tegenop.

2025 Nordschleife Mustamg
Kippenvel moment van het motorengebrul van de Ford Mustang in de Karussell op de Nordschleife.

Vanwege de Indycar berichtgeving was het niet altijd mogelijk om op locatie te werken maar gelukkig kon ik dan wel een groot gedeelte van de NLS/VLN wedstrijden bijwonen. Indrukwekkend was het optreden van de HRT Ford Mustangs op de Nordschleife. Staande in de Karussell hoor je het indrukwekkende geluid van de Ford V8 Motor al van verre boven het geluid van de vele BMW´s, Mercedessen, Porsches en Audi´s uit. Kippenvel momenten. Dat bezorgde ook Max Verstappen de fans op de Nordschleife met zijn historische overwinning in de voorlaatste wedstrijd.

2025 MV
Eind 2025 keek de concurrentie op de Nordschleife alleen maar tegen de achterkant van zijn Ferrari 296 GT3 Evo aan.

Max als veelvuldig deelnemer van de virtuele Nurburgring Nordschleife Series, ofwel de DNLS gedurende de wintermaanden, had al in januari door laten schemeren dat een mogelijke deelname nog in 2025 in het verschiet lag. En dat gebeurde dus ook in het laatste kwartaal van 2025. En met succes. We zijn benieuwd wat Max dit jaar met de AMG Mercedes GT3 EVO allemaal met zijn team gaat doen. Mogelijk had die vakantieontmoeting met Toto Wolff misschien daar in de zomer van 2025 toch wel iets mee te maken? De autosportwereld bestaat niet alleen uit de F1.

2025 Pourrain 1
De grootste verrassing van het seizoen 2025 was de Canadees Thomas Pourrain. Hij gaat nu voor hogere opgaves.


Raceway Venray
In 2019 kwam ik voor de eerste maal op Raceway Venray voor de NASCAR Whelen Euroseries. Had toen nog niet het vermoeden dat dit een nieuw hoofdstuk in mijn woelige autosportleven zou worden. Ovalracing is zo fascinerend, uitdagend en boeiend. Ze zitten voor je, naast je en achter je. Leerde de afgelopen jaren in de V8 Ovalseries vele nieuwe leuke en interessante mensen kennen.

2025 Stegmeijer
Nigel Stegmeijer was de grote verrassing van het V8 Oval seizoen 2025. Regerend kampioen Esten Coumans en Jeffrey Hageman krijgen er in 2026 een zware concurrent bij. Het gaat een mooie driestrijd worden.


Ovalracing is een real thrill. Dat er rijders uit Canada en Amerika afgelopen seizoen daar actief waren om in de anonimiteit hun ovalvaardigheid bij te slijpen mag toch wel een compliment voor de Nederlandse autosport genoemd worden. Bijzonder moment was de overwinning van de Canadees Thomas Pourrain tijdens het Euro Cup weekend. Thomas gaat in 2026 voor hogere opgaves in de racerij.

2025 Crash Keijzer
De crash van Geert Jan Keijzer eindigde in één van de meeste sportieve momenten van het jaar. Je gehavende concurrent helpen zodat hij kon winnen. Hulde.

Ook al ben je een liefhebber van de traditionele autosport dan is de World Stockcars F1 toch wel één van de hoogtepunten in de Nederlandse autosport. Grassroots racing full throttle. Kan het iedereen aanbevelen. De dames en heren gaan er echt voor. Bijzonder moment was natuurlijk de crash van Geert Jan Keijzer in de openingsronde waarvan Mike Newson het slachtoffer werd. Omdat de bolide van Keijzer teveel schade had, ging Geert Jan direct Newson helpen bij het herstellen van zijn bolide. Geen protestgezeur maar het toppunt van sportiviteit.

2025 DTM
Volle startvelden in de DTM maar een eigen identiteit zoals in de Class 1 periode zit er voorlopig niet in maar een eventueel toekomstig reglement met diverse aandrijvingsvarianten biedt mogelijk veel perspectief voor de toekomst.

Jammer genoeg slechts twee DTM races gedaan. Alle respect voor de ADAC dat zij de serie gered hebben en er weer goede cijfers zijn. Een eventueel toekomstig reglement dat open staat waarin verschillende aandrijvingsvarianten geschakeld worden biedt perspectief voor een revival van de oude tijden.

2025 Opening Abartn Museum
De opening van het Squadra Abarth Museum in het Belgische Lier was één van de vele hoogtepunten in 2025.

Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet