Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet
RETRO

Retro: "Vorstelijk autoracen" - expositie in Huis Doorn belicht interessant stuk autosporthistorie

IMG 0323
De "poster car" van de expositie: de Benz Prinz Heinrich uit het jaar 1910, afkomstig uit de collectie van het Louwman Museum

De al genoemde auto uit de collectie van het Louwman Museum, die ook het affiche en de flyer van de expositie siert, is de mintgroene Benz Prinz Heinrich uit het jaar 1910. Met deze auto nam de Duitser Fritz Erle in dat jaar deel aan de Prinz-Heinrich-Fahrt, een evenement dat hij twee jaar eerder al gewonnen had. De Prinz-Heinrich-Fahrt 1910 was een zesdaagse wedstrijd, georganiseerd door de Kaiserlicher Automobil Club, waarbij een parcours van bijna 2.000 kilometer door Duitsland en Frankrijk afgelegd werd. De Benz wordt aangedreven door een 5,7-litermotor met een vermogen van 80 pk, waarmee een topsnelheid van 126 km/u bereikt kan worden. De auto is speciaal voor wedstrijdgebruik aangepast met onder andere wielschijven en afdekkingen voor de koplampen met het oog op betere aerodynamica. Niettemin kon Erle in 1910 zijn succes van 1908 niet herhalen: Ferdinand Porsche won in dat jaar de Prinz-Heinrich-Fahrt, Erle werd als vijfde geklasseerd.

Ferdinand Porsche
Ferdinand Porsche is een van de belangrijke persoonlijkheden aan wie in de tentoonstelling ook een uitgebreid informatiepaneel gewijd is, inclusief portret en historische autofoto’s. Op dezelfde wijze is er ook speciale aandacht voor de gebroeders Opel, voor wie de autosport een belangrijk instrument was om hun gelijknamige merk verder vooruit te helpen, zowel in technische als in commerciële zin. Uiteraard is er ook een paneel gewijd aan Prinz Heinrich (1862-1929), die een grote rol speelde in de promotie van de auto. Ook de Britse auteur Sir Arthur Conan Doyle, die in 1911 deelnam aan de Prinz-Heinrich-Fahrt, wordt voor het voetlicht gehaald.

IMG 0333

Dat de deelname van vrouwen aan autosportevenementen niet pas iets van de laatste jaren is, wordt wel duidelijk aan de hand van de panelen die handelen over de Britse Dorothy Levitt, die al in 1908 een boek onder de titel ‘The Woman and the Car’ publiceerde, en de Brits/Duitse Gertrude Eisenmann, die in datzelfde jaar deelnam aan de eerste Prinz-Heinrich-Fahrt. Bovendien wordt in de expositie ook niet voorbijgegaan aan de gevaren die de autosport zeker in de beginjaren met zich meebracht, getuige het paneel dat ingaat op het ongeluk van Marcel Renault tijdens de wegrace Parijs-Madrid in 1903. Interessant is ook een tijdlijn over de ontwikkeling van de automobiel in de jaren van 1885 tot 1940.

IMG 0312
De Vauxhall Prince Henry kwam uit de collectie van een Britse verzamelaar

Naast de Benz uit de collectie van het Louwman Museum is de statig donkergroene Vauxhall Prince Henry uit 1912 een opvallende verschijning, die direct bij het betreden van het tentoonstellingspaviljoen in het oog springt. “Alleen al vanwege de naam wilden we natuurlijk graag zo’n auto laten zien”, lacht curator Van der Bas. “We namen contact op met de Vauxhall Club Benelux, maar daar hoorden we dat het niet zo eenvoudig zou worden, want er zijn nog maar elf van die auto’s over, en geen van de leden heeft er een. We kregen echter via de club wel het contact met de Britse Vauxhall-club en daar bleek iemand te zijn die er zelfs twee heeft, en een daarvan mochten we hier laten zien.” Met eerdere types van deze auto werd in 1910 deelgenomen aan de Prinz-Heinrich-Fahrt.

Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet