Formule E: Günther wint eerste race Shanghai, Vergne completeert eerste 1-2 voor DS Penske

Maximilian Günther won voor de tweede keer dit seizoen
De eerste van de twee Formule E-races op het circuit van Shanghai leverde een 1-2 voor het DS Penske-team op, voor het eerst in de historie van het team. Maximilian Günther startte vanaf pole-position en reed naar zijn tweede seizoenszege. Jean-Eric Vergne kende een geweldige slotfase, pakte in de laatste bocht de tweede plaats en completeerde zo het succes voor het team van Jay Penske. Taylor Barnard completeerde voor McLaren als derde het podium. De beide Nederlanders, Nyck de Vries (Mahindra) en Robin Frijns (Envision), streden ook lange tijd voorin mee en werden uiteindelijk respectievelijk als achtste en tiende geklasseerd.
Tekst: René de Boer (X/Bluesky: @renedeboer)
Foto’s: FIA Formule E
In de finale van de kwalificatieduels was Maximilian Günther (DS Penske) met een tijd van 1:08,234 minuten het snelst, hij gaf de Brit Taylor Barnard (McLaren) met bijna vier tienden het nakijken. Daarachter Wehrlein (Porsche) en Cassidy (Jaguar). Nyck de Vries (Mahindra) kwalificeerde zich als vijfde, voor de beide Britten Rowland (Nissan), de leider in de WK-tussenstand, en Dennis (Andretti). Robin Frijns (Envision) kwam niet verder dan de 16e tijd.
Hughes heeft de beste start en passeert Günther voor de leiding. Ook De Vries zit er goed voorin bij. Evans komt aan het eind van de eerste ronde binnen voor zijn 10-seconden-tijdstraf vanwege de talrijke onderdelen die aan zijn auto vervangen moesten worden. Er zijn meerdere positiewisselingen voorin, zoals zo vaak wil niemand te lang op kop rijden. In de derde ronde tikt Mortara Cassidy in de rondte, na zelf door Vergne geraakt te zijn. Vandoorne is de eerste die zijn ‘attack mode’ activeert. De Vries strijdt voorin mee om de kop, samen met Rowland, Günther, Vandoorne en Hughes.
In de zesde ronde raakt Vandoorne de auto van Rowland, waarop de Brit terugvalt naar de vierde plaats. Vier ronden later is er een dubbele Nederlandse kop met De Vries aan de leiding voor Frijns, die zijn eerste ‘attack mode’ heeft. In de 13e ronde activeert De Vries ook de ‘attack mode’, hij kiest gelijk voor de lange variant. Dennis is de eerste die de pits inrijdt voor de ‘pit boost’. In de ronde erna komen Günther, Vandoorne, Bird, Félix da Costa en Maloney de pits in voor extra energie.
Rowland haalt in de 17e ronde extra power en strijdt vervolgens met Günther om de leiding. Günther, die nog ‘attack mode’ heeft, pakt de kop en rijdt gelijk een beetje weg bij Rowland. Wehrlein passeert de Brit en verovert zo de tweede plaats, voor Frijns, die met zijn laatste ‘attack mode’ ook Rowland passeert. Barnard, die met extra vermogen flink naar voren komt, pakt in de 21e ronde de leiding. Günther heeft als laatste uit de kopgroep de ‘attack mode’ van vier minuten en lijkt daarmee de beste papieren te hebben, Hij rijdt vooralsnog op de tweede plaats achter Rowland, achter de Duitser volgen Barnard, Nato, Ticktum, Verhne, De Vries, Bird, Frijns en Wehrlein.
In de 26e ronde pakt Günther de leiding ten koste van Rowland en daarmee lijkt de weg naar de overwinning voor hem vrij. In zijn eerste ronde op kop loopt Günther gelijk drie seconden op Rowland uit. Daarachter is het close met Barnard, Ticktum en Nato, die meerdere malen van positie wisselen. Geen problemen voor Günther: hij cruist naar zijn tweede seizoenszege. Barnard komt onder druk van Ticktum, maar verdedigt zijn tweede plaats. Dan komt Vergne in de laatste bocht binnendoor en pakt de tweede plaats, waarmee hij de 1-2 voor DS Penske completeert. Barnard wordt derde, voor Ticktum, Rowland, Nato, Bird, De Vries, Buemi en Frijns.