Formule E: Stoffel Vandoorne wint regenrace Tokio

Na vier ronden achter de safety-car volgde er een staande start, met Oliver Rowland aan de leiding voor Norman Nato en Taylor Barnard
Een turbulente Formule E-race in Tokio leverde de overwinning op voor de Belgische Maserati-rijder Stoffel Vandoorne. Op een na regen natte baan startte de rijder uit Roeselaere vanaf de 14e plaats, profiteerde van een rode vlag omdat hij als eerste al de ‘pit boost’ had gehaald en werd zo als winnaar afgevlagd. Nissan-rijder Oliver Rowland, die vanaf de pole startte, en McLaren-coureur Taylor Barnard completeerden het podium. Beide Nederlanders eindigden opnieuw in de punten: Nyck de Vries werd achtste, Robin Frijns tiende.
Tekst: René de Boer (X/Bluesky: @renedeboer)
Foto’s: FIA Formula E
Vanwege zware regenval werd de kwalificatie afgeblazen, omdat de omstandigheden te riskant waren om te kunnen rijden. Daarmee was de uitslag van de tweede vrije training de basis voor de startopstelling. Rowland startte als eerste, zijn Nissan-merkgenoot Norman Nato stond direct daarachter als derde. Daartussen Edo Mortara (Mahindra), achter Nato startten Taylor Barnard (McLaren) en Nyck de Vries (Mahindra) als vierde en vijfde. Robin Frijns wist zich als tiende te kwalificeren. Enigszins teleurstellend de Porsche-rijders: Félix da Costa als elfde, Pascal Wehrlein als 17e.
Na vier ronden achter de safety-car werd het veld opgesteld voor een staande start. Het gaat verrassend goed, al is het wel bijzonder nat en glad. Buemi, Féix da Costa en Evans activeren gelijk hun ‘attack mode’. Rowland leidt voor Mortara, Barnard, Nato, De Vries, Buemi, Ticktum, Frijns, Vergne en Bird. De Vries en Frijns halen in de zesde ronde hun extra vermogen. De Vries kiest daarbij voor de twee-minuten-variant, Frijns kiest voor vier minuten. Buemi klimt lekker op met behulp van het extra vermogen en de vierwielaandrijving bij het accelereren uit de bochten. Ook De Vries wint terrein met het extra vermogen, maar komt vervolgens ook onder druk van Barnard, die ook zijn ‘attack mode’ geactiveerd heeft.

De 'pit boost', hier bij Nissan-coureur Norman Nato, bleek cruciaal in de uitkomst van de race
Vandoorne is in de elfde ronde de eerste die binnenkomt voor de ‘pit boost’. In de 13e ronde valt de auto van Maximilian Günther stil, de race wordt onderbroken met de rode vlag. De rangorde: Rowland, Mortara, Buemi, Barnard, De Vries. De rode vlag is een groot voordeel voor Vandoorne, die als enige al zijn ‘pit boost’ gehaald heeft, terwijl alle andere rijders nog naar binnen moeten. De auto’s vertrekken opnieuw voor de 16e raceronde. Opnieuw pakt Rowland de leiding, voor Mortara en Buemi. Nato strijdt met Frijns om de zesde plaats, de Fransman trekt daarbij aan het langste eind. Jake Dennis was aan het eind van de 15e ronde de pits in gereden voor zijn ‘pit boost’, maar dat wordt gelijk onderzocht door de wedstrijdleiding, omdat de pitstraat officieel gesloten was.
In de 17e ronde kot De Vries binnen voor zijn ‘pit boost’, een ronde later haalt Frijns extra vermogen in de vorm van de ‘attack mode’. In de 18e ronde komt het tot een botsing tussen De Vries en Evans. Evans gaat dwars en raakt met de achterkant licht de afgrenzing, maar kan doorrijden. Frijns haalt in de 20e ronde zijn ‘pit boost’. Voor Dennis komt intussen de zwarte vlag vanwege het ongeoorloofd inrijden van de pitstraat.In de 24e ronde komt Rowland als leider in de wedstrijd binnen voor de ‘pit boost’. Vandoorne komt over start en finish als Rowland nog binnen staat, waarmee de Belg virtueel de leiding overneemt. Ticktum, Müller, Wehrlein en Cassidy moeten immers nog de pits in.
In de 28e ronde gaat Vandoorne eenmaal dwars, maar kan zijn auto nog net onder controle krijgen. Hij houdt een voorsprong van 19 seconden, maar is ongetwijfeld flink geschrokken. Vandoorne en Rowland op de eerste en tweede plaats hebben beide nog vier minuten ‘attack mode’. Vandoorne haalt in de 29e ronde extra vermogen, waarmee hij zijn voorsprong verder kan vergroten. Rowland activeert in de 31e ronde als laatste zijn ‘attack mode’. De wedstrijdleiding verlengt de raceafstand met drie ronden, zodat het totaal op 38 komt. In de slotfase is er een mooie strijd tussen Frijns en Vergne, waarbij laatstgenoemde extra vermogen heeft dankzij de ‘attack mode’. Frijns verdedigt voor wat hij waard is, maar moet uiteindelijk toch zijn meerdere erkennen in de Fransman.
Vandoorne komt als winnaar over de eindstreep. Rowland heeft bijna geen energie meer en voelt de hete adem van Barnard in de nek, maar stelt toch nog de tweede plaats veilig, voor Barnard. Buemi wordt vierde, voor Ticktum, Mortara, Félix da Costa, De Vries, Vergne en Frijns

Winnaar Stoffel Vandoorne geniet van de klanken van de 'Brabanconne', het Belgisch volkslied. Links Rowland, rechts Barnard.