Formule 4: René Lammers: “Ik moet het op de baan laten zien en dat heb ik gedaan”

Op het circuit van Motorland Aragon ging afgelopen weekend het Spaans Formule 4-seizoen van start. Voorafgaand aan de seizoensopener spraken we met Zandvoorter René Lammers, die zijn tweede jaar in het kampioenschap ingaat. Hoe staat hij ervoor?
Tekst en foto's: Carlo Senten
“We hebben hier de afgelopen dagen allemaal veel getest op het circuit hier in Aragon. Het veld is daardoor dicht bij elkaar gekomen. De top-16 zat zelfs binnen een seconde van elkaar. Als ik dan als vierde kwalificeer, vind ik het een prima resultaat”, zo begint Lammers.

“Toch is vandaag niet bepaald hetzelfde als de afgelopen dagen, want deze sterke wind maakt het rijden hier zeker anders dan wij de afgelopen dagen hebben ervaren. Met deze wind moet je jezelf continu aanpassen. Met wind tegen kun je veel later remmen en met wind mee rijd je zo 10 km/u harder, dus zul je eerder moeten remmen. Dat kan al snel 10 tot 20 meter schelen met de dagen dat ik hier getest heb. Het is dus zeker een factor die je niet moet onderschatten. Het ligt er een beetje aan waar de wind vandaan komt, maar in een treintje kun je dan wel een voordeel hebben omdat de auto minder onvoorspelbaar wordt. Je moet heel reactief in de auto werken. Soms krijg je wind bepaalde bochten in. Dan kun je de rembalans bijvoorbeeld een beetje naar voren zetten of soms een beetje naar achteren als je veel rugwind hebt. Dus ja, daar moet je wel een beetje mee spelen. En vroeg genoeg aanpassingen doen, zodat je niet tijdens je rondje ermee zit te gooien.”

.
René Lammers maakt al enige tijd deel uit van KNAF Talent First. Welke rol heeft dit gespeeld in zijn ontwikkeling? “Doordat ik bij KNAF Talent First zit, krijg ik andere trainingen aangeboden zoals simtraining. Ze helpen mij zo veel mogelijk buiten de baan. De samenwerking is erg prettig. Naast de groepstraining train ik veel met Atze Kerkhof in de simulator. In de week voor een raceweekend trainen we specifiek voor het circuit waar we de race hebben. Thuis heb ik ook een simulator waar ik op train, maar dat is ook voor de fun. De simulator bij Atze is gewoon beter waardoor het ook nauwer aansluit op de realiteit in de auto zelf. Vooral als je op een nieuw circuit gaat rijden, is het goed om zo veel mogelijk in de simulator het circuit al te hebben kunnen verkennen. Laatst in Navarra bijvoorbeeld – als je dan maar één stint in het droog hebt, is het natuurlijk heel moeilijk om in de quali een goed rondje neer te zetten. Daarvoor is de sim wel echt een goede tool ter voorbereiding.”

“In het Spaans F4-winterkampioenschap verliepen de kwalificaties nog niet ideaal en daar werken we nu aan. Tijdens de winterseries hadden wij echt moeilijke weersomstandigheden: half nat, half droog en vroeg in de ochtend waardoor de baan nog erg koud was. Dat maakte de kwalificatie echt lastig. Maar we hebben er veel van geleerd, dus het was een goede voorbereiding op het nieuwe seizoen. Ik heb aangetoond dat mijn racepace goed is, dus ik probeer dat nu voort te zetten in dit nieuwe raceseizoen. Ik moet vooral constant blijven en punten blijven scoren. Dan blijft de doelstelling in zicht: het kampioenschap voor zowel mijzelf als MP Motorsport.”

“Na een reeks testdagen zoals afgelopen week kom je als teamgenoten ook dichter bij elkaar. We wisselen onderling data uit om zo ook van elkaar te leren. Om het kampioenschap met MP Motorsport binnen te slepen, moeten we elkaar zo veel mogelijk proberen te helpen, maar vooral ook elkaar niet in de weg te rijden. Het kampioenschap behalen is mijn doel voor dit seizoen en ik denk dat ik op de goede weg ben met MP Motorsport. Ik voel mij erg thuis bij MP en hoop samen met ze te kunnen doorgroeien op de volgende stappen in mijn carrière.”

“We rijden dit Spaanse kampioenschap vooral op Spaanse circuits. Mijn broer Rayan is er eigenlijk altijd bij om samen met mij te reizen naar de races en testdagen. Maar ook op de racedagen staat hij continu voor mij klaar en helpt hij mij. Dat is erg fijn. Waar mogelijk zijn mijn ouders ook van de partij. Dus tijdens raceweekenden zijn we vaak samen met het gehele gezin. Het is heel moeilijk om commentaar te leveren als je de auto zelf niet hebt gereden. Maar mijn vader heeft zó veel ervaring in de autosport dat ik goed naar zijn commentaar luister. Volgens mij hij ook naar mij! We proberen van elkaar te leren en daarom kan ik ook goede stappen vooruit maken.”

“Als Zandvoorter zou het natuurlijk geweldig zijn om races te rijden voor Nederlands publiek en het weekend te beleven met veel familie en vrienden. Maar nu eerst presteren in het Spaans F4-kampioenschap en dan komt die kans ook vanzelf. Vanmiddag in de eerste race wil ik daar direct een goed begin mee maken en een podium scoren.”

In de eerste race van het seizoen pakte Lammers een tweede plek om vervolgens in de twee opvolgende races van het weekend in Aragon als eerste over de finish te komen. Kort voor de start van race 3 werd hem een tijdstraf van vijf seconden toegekend, waardoor hem de overwinning werd afgenomen. Datzelfde gebeurde laat op de zondagavond nogmaals, waardoor hij ook de overwinning in race 3 kwijtraakte. “Wanneer je de onboards bekijkt, zie je dat René geen andere keus heeft. Zijn concurrent geeft hem geen ruimte. Door deze tracklimits-overtreding voorkomt hij juist een crash voor beiden”, aldus Diederik Kinds, Lammers’ race engineer bij MP Motorsport.

Na het vernemen van de penalty voor race 2 nam Lammers plaats in zijn bolide en bouwde hij onverstoorbaar met een geweldige start en goede race pace aan zijn overwinning in race 3. “Ik kon geen beter antwoord geven op de ontvangen straf dan ook deze derde race als eerste over de finish te komen” aldus Lammers. Dat de Spaanse wedstrijdleiding hem laat op de avond, zonder hem te horen, ook deze overwinning afnam, daarover is de jonge Zandvoorter duidelijk: “Daar heb ik geen invloed op. Ik moet het op de baan laten zien en dat heb ik gedaan. Dat vertrouwen neem ik mee naar het komende raceweekend.”
