Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet
Formule 1

Formule 1: Verstappen zet dominante reeks voort met pole position bij Grand Prix Spanje

FxoRFCKX0AEECyi

De leider in het kampioenschap Max Verstappen heeft ook voor de aankomende Grand Prix van Spanje goed zaken gedaan. De Red Bull-coureur bracht zijn RB19-auto met gemak naar de snelste tijd van de zaterdag, en zag zijn concurrenten op bijna een halve seconde volgen. De wisselvallige condities op het Circuit de Barcelona-Catalunya zorgde voor veel glijpartijen, waaronder voor Verstappen's teamgenoot Sergio Pérez, die niet verder dan een P11 kwam. Terwijl naast Pérez ook Fernando Alonso, Charles Leclerc en George Russell ook moeilijkheden kenden, wist Carlos Sainz zijn Ferrari op de voorste startrij te zetten, nét voor een uitstekend presterende Lando Norris, die de derde snelste tijd liet noteren.

Tekst: Redactie Autosport.nl
Foto's: Red Bull, Aston Martin, Ferrari

Om de eerste triple-header, die vanwege de afgelast van de Grand Prix van Emilia-Romagna officieel een double-header zou zijn, af te sluiten, werd dit weekend de Grand Prix van Spanje afgewerkt. Een aantal omstandigheden zorgden voor een vermakelijke kwalificatiesessie op het circuit dat net buiten de Spaanse stad Barcelona gelegen is. Zo zou het Circuit de Barcelona-Catalunya dit seizoen een andere lay-out gebruiken, eentje waarbij de langzame chicane aan het einde van de ronde verwisseld werd voor twee hogesnelheidsbochten naar rechts, en was de aanwezige kans op regen een factor die voor een extra uitdaging wist te zorgen.

Bij het begin van de kwalificatie werd het al snel duidelijk dat de baan niet volledig droog was. Vooral tussen sectoren twee en drie was het asfalt vochtig; het was dan ook niet geheel verrassend dat al vroeg in Q1 hier de eerste glijpartijen te ontdekken waren. Zo vlogen voor de ogen van duizenden uitzinnige Spaanse fans onder andere Yuki Tsunoda, Valtteri Bottas, Alex Albon, Nyck de Vries en ook Fernando Alonso kortstondig van de baan. Alle coureurs wisten hun auto's echter heel te houden, en moesten net zoals de rest van het veld naar binnen komen omdat de raceleiding zich genoodzaakt zag om een korte rode vlag te zwaaien, dit om de grind van het circuit te vegen.

Na de valse start konden de rijders dan alsnog hun pogingen doen om door Q1 te komen. Alle coureurs reden hun snelle rondes op de droogweerbanden, maar in de lastige bocht elf leek de grip veelal weg te vallen. Het was voor alle twintig mannen dan ook een kwestie van vertrouwen opbouwen in het kunnen vinden van de grip.

Nadat het gehele veld een rondetijd heeft neer kunnen zetten, stonden er een aantal verrassende namen in de gevarenzone. Zo leken Sergio Pérez, Charles Leclerc en George Russell moeite te hebben om met hun respectievelijke openwielbolides een goede tijd neer te kunnen zetten. Leclerc's teamgenoot Carlos Sainz was echter wél goed onderweg, totdat de Spanjaard op z'n thuisgebied in zijn snelle ronde door Pierre Gasly wordt gehinderd. Sainz kon echter alsnog een redelijke tijd neerzetten, eentje die genoeg was om Q1 te overleven.

Maar, Leclerc had minder geluk. De Monegask klaagde via de boordradio dat er iets aan de achterkant van zijn auto niet helemaal lekker zat. Bij het vallen van de finishvlag druppelden alle coureurs voor de laatste keer in Q1 over de streep. Leclerc kon geen al te beste tijd neerzetten, en kwam niet verder dan een negentiende eindpositie. Pérez kon daarentegen wél door naar Q2, al was het met zijn 15e tijd met hakken over de sloot.

Q1 afvallers: Bottas, Magnussen, Albon, Leclerc, Sargeant

230025 spanish gp friday


Bij de start van Q2 vlogen beide Red Bull-coureurs Max Verstappen en Pérez meteen het circuit op. De Nederlander liet meteen duidelijk zien waarom hij momenteel één van de beste F1-coureurs van dit moment is, want hij noteerde in zijn eerste ronde meteen een rondetijd waar niemand verder nog aan kon komen. Pérez' moeilijkheden zetten ook in Q2 voort. De Mexicaan was bij run één een seconde langzamer dan Verstappen, en zou zich voor een tweede run moeten gaan opmaken, om zo door naar Q3 te willen gaan.

Het asfalt was inmiddels vrijwel volledig opgedroogd, en dus keerde het zelfvertrouwen bij de coureurs langzaam bij beetje terug. De rondetijden werden sneller, en Alonso wist zijn AMR23-bolide naar een P2-plaats te brengen. Die plek kon hij maar voor even behouden, want daar kwam Lewis Hamilton. De zevenvoudig wereldkampioen zette zijn Mercedes binnen ruim twee tienden van die van Verstappen, en verzekerde daarmee zichzelf van een toegangskaart voor Q3.

Op de Catalaanse grond wist Hamilton een goede indruk achter te laten, maar teamgenoot Russell wist stukken minder te imponeren. De Britse jongeling liet naar zijn ingenieurs weten dat hij zich niet al te comfortabel in de auto voelde, en dat waren aan zijn rondetijden te zien. Tot overmaat van ramp was er in de slotfase van Q2 een incident dat met een sisser afliep, en dat veel erger had kunnen eindigen. Mercedes-mannen Russell en Hamilton kwamen beiden de start-finish op om een snelle ronde te kunnen rijden. Hamilton, de achterligger, had een betere exit en probeerde voorbij aan Russell te komen. Russell had echter niet in de gaten dat zijn teamgenoot naast hem zat, en vervolgens kwamen de twee op hoge snelheid met elkaar in contact. Beide coureurs wisten de auto's uit de muur te houden, maar Hamilton had een kapotte voorvleugel. Russell overleefde Q2 uiteindelijk niet, en verontschuldigde zich naar zijn team en Hamilton vanwege het incident.

De finishvlag werd opnieuw gezwaaid. Het zou afwachten zijn welke coureur naar de finale van deze kwalificatie mocht gaan. McLaren deed goede zaken, en kwam die gewilde top tien binnen, net zoals Alpine. Aangezien de top tien normaliter snel gevuld zou zijn, moest daar een coureur, al dan wel vanwege z'n eigen fouten, opgeofferd worden. Het was Red Bull-coureur Pérez, die alles op alles moest zetten om Q3 te kunnen halen. De man uit de grote stad Guadalajara had in sector één een flinke bak overstuur, en vloog de grindbak in. Pérez had net genoeg tijd om alsnog een extra ronde te kunnen rijden, maar wist alsnog niet voldoende snel te zijn. De coureur met racenummer 11 ironisch genoeg niet verder dan een elfde plaats.

Q2 afvallers: Pérez, Russell, Zhou, de Vries, Tsunoda

Lance Stroll, Aston Martin AMR23


De finale van de kwalificatie in Spanje was aangebroken. Net zoals in Q2, stond Verstappen bij het begin van Q3 vooraan in de rij. De Nederlander wist meteen een dijk van een ronde neer te zetten: met een tijd van 1.12.272 was de regerend wereldkampioen sneller dan iedereen. 9 tienden was het verschil tussen hem en P2-man op dat moment, Lewis Hamilton. Opvallend genoeg bleef Alonso, de Spanjaard die naar verwachting met gemak een startpositie ergens bovenaan had kunnen behalen, nog in zijn pitbox. Nadat het gehele veld in de laatste minuten voor een tweede ronde naar buiten droop, reed Alonso echter ook mee. Zijn enige rondetijd van Q3 was niet foutloos, en zodoende kwam Alonso niet verder dan een negende snelste tijd.

De ándere thuisheld, Carlos Sainz, kon wel presteren wanneer het moest. Sainz bracht zijn Ferrari naar een knappe tweede snelste tijd, regelrecht voor zijn goede vriend en voormalig teamgenoot Lando Norris, die ook op zijn beurt ontzettend goed wist te presteren. De vierde eindpositie viel ten name van Pierre Gasly, maar het zou nog afwachten zijn of de Fransman vanwege het blokkeren van Sainz én Verstappen in Q1 nog naar beneden zou vallen. Bij het vallen van de finishvlag eindigde Hamilton als vijfde, voor Stroll. Esteban Ocon en Nico Hulkenberg reden een zevende en achtste tijd. Alonso viel tegen met een negende plek, vlak voor F1-rookie Oscar Piastri, die de top tien compleet maakte.

Update: Pierre Gasly heeft een gridstraf van zes plaatsen gekregen voor de Grand Prix van Spanje vanwege het blokkeren van Carlos Sainz en Max Verstappen tijdens hun snelle run in Q1. Zodoende zal Gasly de race op zondag vanaf P10 starten. 

Grand Prix van Spanje, Barcelona, 3 juni 2023

Uitslag kwalificatie


1. Max Verstappen (Red Bull-Honda) - 1'12"272 - Q3
2. Carlos Sainz (Ferrari) - 1'12"734 - Q3
3. Lando Norris (McLaren-Mercedes) - 1'12"792 - Q3
4. Pierre Gasly (Alpine-Renault) - 1'12"816 - Q3
5. Lewis Hamilton (Mercedes) - 1'12"818 - Q3
6. Lance Stroll (Aston Martin-Mercedes) - 1'12"994 - Q3
7. Esteban Ocon (Alpine-Renault) - 1'13"083 - Q3
8. Nico Hulkenberg (Haas-Ferrari) - 1'13"229 - Q3
9. Fernando Alonso (Aston Martin-Mercedes) - 1'13"507 - Q3
10. Oscar Piastri (McLaren-Mercedes) - 1'13"682 - Q3
11. Sergio Perez (Red Bull-Honda) - 1'13"334 - Q2
12. George Russell (Mercedes) - 1'13"447 - Q2
13. Zhou Guanyu (Alfa Romeo-Ferrari) - 1'13"521 - Q2
14. Nyck De Vries (Alpha Tauri-Honda) - 1'14"083 - Q2
15. Yuki Tsunoda (Alpha Tauri-Honda) - 1'14"477 - Q2
16. Valtteri Bottas (Alfa Romeo-Ferrari) - 1'13"977 - Q1
17. Kevin Magnussen (Haas-Ferrari) - 1'14"042 - Q1
18. Alexander Albon (Williams-Mercedes) - 1'14"063 - Q1
19. Charles Leclerc (Ferrari) - 1'14"079 - Q1
20. Logan Sargeant (Williams-Mercedes) - 1'14"699 - Q1
Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet