Formule 1: Leclerc met een beetje hulp naar de pole

Charles Leclerc heeft op Paul Ricard beslag gelegd op de poleposition. Daarvoor krijg hij goede hulp van zijn teamgenoot: Sainz neemt morgen een gridstraf en kon zo vandaag wijden aan het geven van een slipstream aan Leclerc. Daar kon Verstappen niet tegen opboksen – p2 was het maximaal haalbare en dat behaalde hij dan ook. Perez start morgen als derde, waarmee de twee Red Bulls met zijn tweeën jacht kunnen maken op de ene Ferrari.
Tekst: Daan Jeuken. Foto: Ferrari
Q1
Q1 verloopt gladjes en zo staan er geen grote verrassingen op de laatste vijf plaatsen: Zhou, Schumacher, Latifi, Vettel en Magnussen, laatstgenoemde heeft nog geen tijd gezet omdat hij morgen toch wordt teruggezet naar de achterkant van de grid.
Zhou weet na een flinke fout in sector 2 dat hij het niet gaat redden. Schumacher, Vettel en Magnussen weten de dans te ontspringen – althans, zo lijkt het. Maar Schumachers tijd wordt geschrapt wegens het overschrijden van de track limits. Dat is een gelukje voor Albon. Die spint in zijn laatste run, lijkt hierdoor Q2 te missen, maar mag door de straf van Schumacher toch door. Gasly en Stroll – die exact dezelfde tijd klokken – hebben minder fortuin.
Q2
In Q2 zijn de spotlights gericht op Mercedes. Dat team kwam met hoge verwachtingen naar Paul Ricard, het circuit zou hen zo goed liggen dat ze dachten eindelijk eens mee te kunnen strijden om de overwinning. De waarheid is vooralsnog hard: Mercedes moet aan de bak om Q3 te halen. Hamilton staat op p9 voor de laatste run, Russell op p12.
Vettel, Ocon, Albon en Tsunoda zijn de andere gegadigden om in Q2 te stranden.
De baan is een stuk sneller geworden, waardoor de meesten wel hun tijd weten te verbeteren. Hierdoor zakken beide Mercedessen buiten de toptien. Maar die druk kunnen ze wel aan: Hamilton rijdt de 5e tijd, Russell de 7e.
Wie het niet redden? Ricciardo, Ocon, Bottas, Vettel en Albon.
Q3
Er zat tot dusver niet veel verschil tussen Ferrari en Red Bull. Tot Q2, toen Sainz ineens met een 1:31.081 bijna een seconde sneller was dan de rest. Leclerc wist in de slotfase die tijd nog te benaderen, Verstappen deed geen moeite. Maar kan hij in Q3 ook die stap zetten? Leclerc kan in ieder geval op de hulp van zijn teamgenoot rekenen. Sainz wordt morgen toch teruggezet naar de laatste plaats, dus hij kan nu mooi een tow geven.
Dat doet Sainz perfect: hij rijdt een halve ronde, geeft Leclerc precies de tow en gaat dan aan de kant. Het levert Leclerc een 1:31.209 op. Dat is ruimschoots sneller dan Perez – 0.431 – maar Verstappen komt daarna nog en hij komt zonder slipstream dichtbij: 0.008.
De Mercedessen hebben hun zaakjes in Q3 beter op orde: Russell en Hamilton rijden naar p4 en p5, op 1.2 van de pole.
Poging 2 verloopt volgens hetzelfde scenario: Sainz gaat voorop, houdt zich in en zorgt dat hij op het rechte stuk Leclerc in zijn spiegels heeft.
De eerste sector van Leclerc is iets sneller dan de vorige poging, terwijl Verstappen een slechte eerste sector rijdt. Na twee sectoren, met de tow, zit Leclerc 2 tienden onder zijn vorige tijd, Verstappens tweede sector is ook niet geweldig. Ook de derde sector van Leclerc is goed: 1:30.872. Verstappen weet na het matige rondje geen wonderen meer te verrichten in sector 3 en blijft op drie tienden steken.
Verstappen heeft geluk dat Perez zijn tijd ook niet verbetert, zodat hij wel vanaf de voorste startrij mag starten.
Hamilton verbetert zich wel, komt op 0.893 van Leclerc, maar dat is nog steeds p4. Russell weet zich niet te verbeteren, en dat kost hem een plaats aan Norris.
Uitslag kwalificatie GP Frankrijk
1. Charles Leclerc, 1:30.872
2. Max Verstappen, op 0.304
3. Sergio Perez, op 0.463
4. Lewis Hamilton, op 0.893
5. Lando Norris, op 1.160
6. George Russell, op 1.259
7. Fernando Alonso, op 1.680
8. Yuki Tsunoda, op 1.908
9. Carlos Sainz, geen tijd
10. Kevin Magnussen, geen tijd
11. Daniel Ricciardo, 1:32.922
12. Esteban Ocon, 1:33.048
13. Valtteri Bottas, 1:33.052
14. Sebastian Vettel, 1:33.276
15. Alex Albon, 1:33.307
16. Pierre Gasly, 1:33.439
17. Lance Stroll, 1:33.439
18. Guanyu Zhou, 1:33.674
19. Mick Schumacher, 1:33.701
20. Nicholas Latifi, 1:33.794