Retro: YTCC hoopt in 2022 weer op meer fun

'Smile, it makes you faster' is al jaren het motto dat tientallen coureurs in de historische autosport naar de YTCC trekt, het kampioenschap dat geen kampioenschap is omdat er geen punten zijn te verdienen. AUTOSPORT.NL keek met voorman Randall Lawson terug op de grotendeels inactieve coronajaren van de YTCC, maar ook vooruit naar een nieuw seizoen waarin Lawson hoopt dat het eindelijk "een keertje meezit". Ook doordat hij zijn nek uitsteekt met een nieuwe klasse: de Bimmer Racing Challenge voor BMW's in alle soorten en maten.
Tekst: Mattijs Diepraam
Foto's: Carlo Senten
Terugblikken op de twee 'coronaseizoenen' gaat met Lawson sneller dan met andere series in de historische autosport. Waar de meeste kampioenschappen nog een poging waagden om er iets van te maken, nam de YTCC in 2020 niet eens de moeite. Dat had veel te maken met het motto van de klasse: zonder plezier heeft het allemaal toch geen zin. Daarnaast speelde mee dat de YTCC weliswaar zijn kantoor in Nederland heeft staan, maar vooral internationaal actief is. "Ik heb het eerste jaar zelf gezegd: we stoppen ermee", vertelt Lawson. "We zijn een serie die in heel Europa rijdt, met rijders die overal uit Europa komen. Ik zag al in de eerste maand dat het in Europa helemaal niks ging worden. Dus vroeg ik aan mezelf: wil ik dit wel? Willen de mensen dit wel? Ik heb goed met sponsors en rijders overlegd en stekker eruit getrokken. Iedereen was het ermee eens. Ik dacht wel even: help, nu raak ik vast rijders kwijt aan andere klassen, maar dat bleek reuze mee te vallen. De meesten zijn net als ik gewoon thuisgebleven."

In 2011 waagde Lawson het er opnieuw op, zeker toen eind 2020 de eindstreep in zicht leek te komen. "2021 leek even hosanna te worden en we konden een redelijk programma samenstellen. Maar aan het begin van het jaar werden er toch weer evenementen verschoven. Soms kreeg je daardoor drie evenementen in één weekend, dat ging natuurlijk niet. Er ontstond grote druk vanuit de organisatoren om evenementen te laten doorgaan. Die stonden met de rug tegen de muur, hun geld zat in alle doorgeschoven evenementen! Uiteindelijk hebben we drie evenementen gedraaid, wel met allerlei beperkingen door corona. De sfeer was daardoor wel minder, niet zoals we het bij het YTCC gewend zijn. Dat was heel jammer.

Nu corona definitief op z'n retour lijkt, kan de YTCC weer volle kracht vooruit, zou je zeggen – maar Lawson ziet voor de historische autosport toch meer risico in de oorlog in Oekraïne dan menig ander. Voor hem is het veel minder een ver-van-mijn-bedshow. "Nu wil iedereen weer graag en is er geen corona meer om je zorgen om te maken, maar heb je weer een lastige Rus! Ik heb al rijders uit Oostenrijk die nu zeggen: even niet, Randall, we doen zaken met Oekraïne en hebben wel wat anders aan ons hoofd. Dus ik ben heel benieuwd hoe dat gaat uitpakken. We hebben wel een heel mooie kalender samengesteld. Het grootste deel is al volgeboekt, want de mensen willen graag: het eerste evenement op Hockenheim zit stampvol, ook de Nürburgring is al helemaal vol. Ik maak me alleen een beetje zorgen om het Masters Festival op Brands Hatch. Het blijkt door Brexit toch nog steeds een hoop gedoe voor de Europeanen om daarheen te gaan. Maar geen nood, ik krijg 't wel vol met Engelsen."

En dan is het nog het nieuwe evenement op Assen, de Classic Grand Prix. Ook daar is de YTCC van de partij. Maar niet alleen de YTCC, ook Lawsons tweede serie, waar hij drie jaar geleden al over mijmerde, wordt op Assen eindelijk werkelijkheid. "Assen wordt een heel mooi evenement. We gaan er met twee klassen rijden, want de Bimmer Racing Challenge gaat daar zijn primeur beleven. De Bimmer Racing Challenge is echt voor elk type BMW, van de BMW 700 tot de BMW M1. Het is niet mijn bedoeling om andere series leeg te trekken, want dit is anders: ik wil mooie BMW's bij elkaar laten rijden. Klopt, ik heb 't jaren geleden al gedacht en ik moest er nu toch eens mee beginnen! Assen is er een mooi evenement voor: we kunnen er lawaai maken, want we hebben drie geluidsdagen. Wanneer heb je dat nou? Ik richt me op zeker tussen de 10 en 15 BMW M1's en een heel stel CSL's erbij. Financieel is het wel een grote gok, ik heb geen idee wie er echt komt. Dus ik heb tegen Leen van Dam van de organisatie in Assen gezegd: geef me drie, vier weken de tijd tot ik van zeker 40 mensen een toezegging heb, dan weet ik redelijk zeker dat ik er minstens 25 overhoud."

Ook in 2022 rijdt de YTCC weer niet voor de punten, een filosofie die nu het handelsmerk van Lawson is geworden. "Iedereen krijgt een beker! Behalve de Turtle Award dan, die wil niemand. Die krijg je als de auto sneller is dan de rijder... Acht jaar geleden heb ik besloten om de stressfactor eruit te halen. We zijn allemaal ondernemers, hebben doordeweeks al stress genoeg op het werk, dus laten we ons niet ook nog eens op het circuit druk maken. Daarom heb ik die punten geschrapt: geen kampioenschap meer. Eerst ondervond ik veel tegenstand, maar na twee jaar begon 't te werken. Het geeft zo'n rust en mensen zijn naar elkaar toegetrokken. Als iemand met een chagrijnig gezicht de paddock op komt, dan ga ik net zolang praten tot hij zondagmiddag met een brede smile naar huis gaat – zelfs als z'n auto in de kreukels ligt. Mensen vragen ook wel: heb je een package deal? Dan zeg ik: nee, zoek gewoon de circuits uit die je leuk vindt. Het is ook mijn eigen taak om af en toe te vernieuwen. Nu keert Assen terug en mensen in het buitenland zijn meteen enthousiast. Mensen willen af en toe wat anders."

Hoe vrolijk en optimistisch Lawson ook is, hij blijft nog wel voorzichtig. "De komende jaren moeten we wel goed kijken wat we gaan plannen. Misschien is iets dichter bij huis blijven wel zo verstandig. We gaan een recessie in door die oorlog, kijk maar hoe de prijzen nu al uit de pan vliegen. Reiskosten worden een groot probleem. Als ik naar Magny-Cours ga, moet ik straks voor 1200 euro diesel erin gooien en dan heb ik nog geen meter gereden op het circuit! Maar eerst maar eens met dit seizoen beginnen... De YTCC is er klaar voor en dan moet 't maar een beetje meezitten. Gebeurt dat, dan krijg je gewoon weer leuke historische autosport!"