Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet
Formule 3

F3: Ed Jones onverslaanbaar in Britse races Spa, podiumplaats Indy Dontje

140726 BritsF3 Spa Jones start
Ed Jones (vooraan met de blauwe auto) won in Spa alledrie de races

Ed Jones is terug in de Formule 3, en hoe! Nadat hij in een zware crash bij het viaduct Oscar tijdens de Grand Prix van Pau in mei een ruggewervel brak, maakte de in Dubai geboren Brit tijdens het Brits Formule 3-kampioenschap in het voorprogramma van de 24 Uur van Spa-Francorchamps zijn terugkeer in de klasse. Op het Grand Prix-circuit in de Belgische Ardennen won Jones met zijn Carlin-Dallara-Volkswagen alle drie de races. Daarbij moet wel worden aangetekend dat Jones en zijn teamgenoot Sean Gelael, die twee keer tweede en een keer derde wird, de enigen in het 14 auto's tellende veld waren die met de nieuwe 2014-motoren en -electronica reden en daardoor zo'n 15 procent of tewel circa 25 pk meer vermogen hadden dan de concurrentie.

Tekst: René de Boer (vanuit Francorchamps, Twitter: @renedeboer)
Foto's: Essay Produkties/Chris Schotanus

In de eerste race leidde Jones, die vanaf de pole position startte, van begin tot eind en won zo voor Sean Gelael en Roberto Merhi, die in Spa een eenmalige Formule 3-comeback maakte, vooral om zo een startbewijs voor de Formule 3-Grand Prix van Macau in november te kunnen bemachtigen. Indy Dontje, die met zijn Duitse team Motopark een gastoptreden had, eindigde als vijfde. "Het is allemaal wel even wennen, want ik kende Spa tot nu toe alleen van een eerder optreden met de Formule ADAC, en bovendien is het rijden met de Cooper-banden van het Brits kampioenschap heel anders dan de Yokohama's, die we in de Duitse ATS Cup hebben, of de Kumho's, waarop we tijdens de Masters reden. De Coopers zijn op de voorwielen smaller en op de achterwielen juist breder, wat het rijgedrag beïnvloedt, en ook de karakteristiek van de banden is anders, maar dat is juist goed, want ook van zoiets leer ik weer", verklaarde Dontje. "Bovendien, omdat Jones en Gelael met een nieuwe motor rijden en dus geen punten voor het Brits kampioenschap scoren, ben ik dus eigenlijk derde, en daar ben ik zeker tevreden mee."

140726 BritF3 Spa StartR2
Start van race twee met Indy Dontje (24) vanwege de 'reversed grid' vanaf pole

In de tweede wedstrijd leek Merhi, ondanks een achterstand ten aanzien van het motorvermogen, relatief gemakkelijk op weg naar een overwinning, totdat hij in de laatste ronde nog door Jones werd gepasseerd en achter de Brit als tweede eindigde. Evenals in de eerste race kwamen Indy Dontje, vanwege de 'reversed grid' vanaf pole gestart, en zijn Maleisische teamgenoot Nabil Jeffri respectievelijk als vijfde en zesde over de eindstreep, maar naderhand werden beide uit de uitslag geschrapt omdat bij de technische nacontrole bleek dat de brandstof in de auto's niet overeenkwam met het standaard brandstofmonster dat in Spa als referentie diende. "Er was zeker geen sprake van opzet, er is bij het spoelen van de tank en de brandstofleidingen waarschijnlijk wat brandstof van onze vorige race tijdens de Masters achtergebleven. Dat gebeurt helaas af en toe", legde Motopark-teambaas Timo Rumpfkeil.

140727 BritF3 Spa chaos
Nikita Zlobon in de problemen bij het uitkomen van 'La Source'

De Indonesiër Sean Gelael leidde relatief lang in de derde race, voor de coureur een nog niet eerder vertoond feit. Tot de grote sensatie, die het zeker zou zijn geweest als hij had gewonnen, kwam het echter niet, want halverwege de race herstelde Jones de normale rangorde en eiste vervolgens de derde zege op rij voor zich op. Gelael volgde en kwam als tweede over de eindstreep, voor Performance Racing-rijder John Bryant-Meisner en de beide Fortec-coureurs Rao en Cao als best geklasseerde reguliere deelnemers uit het Brits kampioenschap. Indy Dontje eindigde ditmaal op de zevende plaats, opnieuw een plek voor zijn Motopark-teamgenoot Nabil. Merhi was er in de slotwedstrijd van het weekeinde niet meer bij: een motordefect verhinderde de deelname van de Spanjaard.

140726 BritsF3 Spa Jones solo
Ed Jones was dit weekeinde onverslaanbaar

Uitslagen:
Race 1:
1. Ed Jones (VAE), Dallara F312-Volkswagen, 12 r. in 30:27,854 (gem. 165,5 km/u)
2. Sean Gelael (Ind), Dallara F312-Volkswagen, op 2,473
3. Roberto Merhi (Spa), Dallara F312-Mercedes, op 5,451
4. John Bryant-Meisner (Zwe), Dallara F410-Volkswagen, op 10,050
5. Indy Dontje (Ned), Dallara F308-Volkswagen, op 21,085

140726 BritF3 Spa Dontje podium
Podium in het klassement voor het Brits kampioenschap: Indy Dontje

Race 2:
1. Ed Jones (VAE), Dallara F312-Volkswagen, 13 r. in 29:52,656 (gem. 182,9 km/u)
2. Roberto Merhi (Spa), Dallara F312-Mercedes, op 0,862
3. Sean Gelael (Ind), Dallara F312-Volkswagen, op 12,628
4. John Bryant-Meisner (Zwe), Dallara F410-Volkswagen, op 19,155
5. Sam MacLeod (GBr), Dallara F308-Volkswagen, op 33,088

Race 3:
1. Ed Jones (VAE), Dallara F312-Volkswagen, 14 r. in 31:53,571 (gem. 184,5 km/u)
2. Sean Gelael (Ind), Dallara F312-Volkswagen, op 1,092
3. John Bryant-Meisner (Zwe), Dallara F410-Volkswagen, op 21,952
4. Matt Rao (GBr), Dallara F312-Mercedes, op 31,085
5. Martin Cao (Chn), Dallara F312-Mercedes, op 32,679
Reacties
Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet