Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet
Formule 1

Formule 1: Hamilton doet alles goed en haalt eerste Mercedes-zege

Hamilton

Lewis Hamilton heeft tegen ieders verwachtingen in zijn eerste overwinning voor Mercedes geboekt. Op de Hungaroring waar men zegt dat inhalen onmogelijk is, moest Hamilton na elke pitstop iemand inhalen en dat deed de Brit elke keer razendsnel. Sebastian Vettel was misschien wel sneller vandaag, maar slaagde er lange tijd niet in om Button voorbij te komen en verloor daardoor veel tijd. De tweede plaats ging naar Kimi Räikkönen, die een keer minder stopte en in de slotfase Sebastian Vettel achter zich hield.
Giedo van der Garde reed een goede race en behaalde zijn hoogste klassering ooit, met de veertiende plaats, voor teamgenoot Pic en de Marussia's.

Tekst: Daan Jeuken. Foto: Peter van Egmond

Heet middagje
De Hungaroring staat normaal gesproken niet garant voor actievolle races, maar dat het vandaag een heet middagje wordt, staat buiten kijf. De buitentemperatuur is 35 graden, het asfalt is meer dan 50 graden – de rijders zullen de komende twee uur dus niet alleen op hun banden moeten letten, maar de hele auto gekoeld zien te houden. Een paar ronden op iemands diffuser blijven hangen is funest voor de racebolide, dus er zal met de koppies gereden moeten worden. "Engine cooling wherever you can", is de boodschap aan poleman Hamilton.

Vettel agressief
Des te belangrijk in deze condities is de start, want aan kop heb je in ieder geval vrije rijwind. Sebastian Vettel heeft meestal goede starts, maar staat wel aan de vuile kant van de baan. Dat lijkt hem dit keer ook parten te spelen, Romain Grosjean komt meteen naast Vettel, maar de Duitser duwt hem wel erg agressief richting het gras. Grosjean wil niet weer een startcrash op zijn geweten hebben en houdt zich in. Hij probeert het nog wel buitenom, maar gaat te hard de bocht in en moet blij zijn dat hij de derde plaats behoudt.

De beste start is van Nico Rosberg, vanaf de vuile kant van de baan nog wel. De Duitser lijkt meteen Vettel voorbij te gaan, maar Rosberg komt slecht uit en valt juist weer terug achter Alonso en voor Massa. De Braziliaan rijdt echter tegen de achterkant van de Mercedes aan, waardoor Rosberg van de baan vliegt en terugvalt naar p12. De Mercedes is gelukkig nog heel.

Webber op kop van de hardebandengroep
Achter Hamilton, Vettel, Grosjean, Alonso, Massa en Räikkönen rijdt Mark Webber op p7. Hij moest door KERS-problemen vanaf p10 starten en heeft gekozen om op harde banden te starten. Zijn strategie is dus anders dan de mannen voor hem en daarom is het cruciaal dat hem verteld wordt dat hij de koploper van de hardebandengroep is. Achter hem rijdt de goed gestarte Jenson Button ook op harde banden.

Lotus in de aanval
In de openingsfase heeft Grosjean de snelste auto. Terwijl Vettel elke ronde wat tijd verliest op Hamilton, heeft Grosjean de aanval geopend op de leider in het kampioenschap. Inhalen valt niet mee op de Hungaroring, dus de Fransman zal een mooi moment moeten uitzoeken.

Hetzelfde geldt voor teamgenoot Kimi Räikkönen, die achter de Ferrari's al twaalf seconden heeft verloren op Hamilton. Wil Räikkönen nog iets uitrichten, dan zal er snel iets moeten gebeuren.

Hamilton stopt als eerste, te vroeg?
Na negen ronden is Lewis Hamilton de eerste koploper die stopt; hij gaat naar harde banden. De stop werpt Hamilton terug naar p8, achter Mark Webber en Jenson Button. Die zullen op hun harde band nog wel even doorrijden, dus de stop van Hamilton lijkt eigenlijk net te vroeg te zijn. Hamilton beseft ook welk lot hem is toebedeeld en hij gaat in de eerste de beste ronde voorbij aan Jenson Button

Sebastian Vettel moet de volgende ronde ook al stoppen en hij komt achter Hamilton én Button de baan op. Het zal dus ook voor de Duitser zaak zijn om snel voorbij de McLaren te komen.

Twee stops Lotus?
Romain Grosjean laat zich niet foppen door Hamilton en Vettel en hij stopt niet. Mercedes vertelt Hamilton dat ze vermoeden dat de Lotus maar twee keer zal stoppen. Na ronde 13 komt Grosjean toch al binnen, evenals Kimi Räikkönen. Beide Lotus-rijders winnen geen posities, ze komen weer achter Vettel en Massa de baan op.

Webber aan kop
Mark Webber ligt met zijn harde banden op kop. Hij heeft vijf seconden voorsprong op Hamilton en is op de oude banden sneller dan de Mercedes-rijder op zijn nieuwe. Het wordt interessant om te zien hoe lang Webber door kan.
Reacties
Autosport.nl Hét autosport magazine op Internet