Formule 1: Laatste testweek: Lotus doet weer mee, Ferrari heeft zorgen

De voorbereiding op het seizoen 2012 zit erop. De afgelopen vier dagen was het circuit van Barcelona wederom decor voor de laatste testdagen, voordat het zaakje wordt ingepakt en naar Australië verkast. Het belooft een spannend seizoen te worden.
Tekst: Daan Jeuken. Foto’s: Patrick van Doorn
Ogen gericht op Lotus en Ferrari
Vorige week bewezen Red Bull en McLaren al dat ze hun zaakjes op orde hebben. Zij stonden in de laatste week dan ook niet zo in de picture, hoewel Red Bull wel een grote update meebracht naar de laatste testweek. De ogen waren deze week echter vooral gericht op Lotus en Ferrari.
Lotus moest vorige testweek onverhoeds toekijken, omdat er iets goed mis wat met het chassis. Tijdens de slottests waren Räikkönen en Grosjean deze week gelukkig weer van de partij en ze maakten veel kilometers. Belangrijker nog: ook met de snelheid van de Lotus lijkt het goed te zitten. Räikkönen eindigde de laatste dag als snelste en tekende tevens de snelste tijd van de vier dagen op.

Ferrari vreet banden
Minder goed lijkt het Ferrari te vergaan. Massa en Alonso mochten niet met de pers praten en dat is meestal geen goed teken. Technisch directeur Pat Fry stelde zelfs dat een podium in Australië niet in de lijn der verwachtingen ligt. Volgens analist Gary Anderson is het grootste probleem van Ferrari dat de bolide de banden in een mum van tijd vernachelt. Met name de harde banden gaan er bij Ferrari sneller doorheen dan bij de concurrentie. Déjà-vu? Inderdaad, dit was ook vorig jaar al het euvel bij de Italianen.
Weer geen Marussia en HRT
Grote afwezigen in Barcelona waren wederom Marussia en HRT. Marussia, het voormalige Virgin, was wel van plan om acte de presence geven, maar de MR01 kwam niet door de laatste (van achttien) crashtests. Dat betekent dat ook testen niet mag en dus begint het team in Australië zonder maar een meter gereden te hebben. Dat geldt niet helemaal voor HRT. Zij hebben weliswaar ook nog niet getest met de F112, maar gaan er morgen wel even mee rijden. Onder het mom van een filmdagje wordt de nieuwe HRT in ieder geval even opgestart en kunnen er wat rondjes mee gereden worden. Dat is nog iets.
Moeilijk vergelijken
Hoewel de gulden regel is dat testtijden nietszeggend zijn, is het toch verleidelijk om even een blik op de tijdlijsten te werpen. Maar anno 2012 zijn testtijden nog moeilijker te interpreteren, want prestatiebevorderende hulpmiddelen DRS en KERS maken zomaar een seconde verschil. Hamilton en Schumacher bijvoorbeeld gebruikten DRS continu, terwijl Red Bull, Ferrari en Lotus het alleen gebruikten om mensen in te halen.
Echte conclusies kunnen we dus pas trekken na Q1 in Australië, maar aan de hand van de wintertests lijkt het een spannend seizoen te gaan worden. Dat denkt Ross Brawn ook: “Red Bull is sterk maar steekt er niet echt bovenuit en ook McLaren lijkt er erg goed op te staan. Maar ik denk dat wij er ook niet zo ver bij vandaan zitten, ik denk dat er wel vijf of zes teams zijn die er goed voor staan. Volgens mij heeft het jaren niet meer zo dicht bij elkaar gezeten, ik heb het gevoel dat de eerste races wel eens heel spannend kunnen worden.”
Over twee weken krijgen we dus eindelijk duidelijkheid, dan staat de Grand Prix van Australië op het programma. Tot die tijd moeten we het doen met deze lijst, de beste tijden van de afgelopen week per rijder:
1. Kimi Räikkönen, Lotus Renault, 1:22.030
2. Sergio Perez, Sauber, 1:22.094
3. Jenson Button, McLaren, 1:22.103
4. Daniel Ricciardo, Scuderia Toro Rosso, 1:22.155
5. Fernando Alonso, Ferrari, 1:22.250
6. Bruno Senna, Williams, 1:22.296
7. Nico Hulkenberg, Force India F1, 01:22.312
8. Kamui Kobayashi, Sauber, 1:22.386
9. Felipe Massa, Ferrari, 1:22.413
10. Lewis Hamilton, McLaren, 1:22.430
11. Paul di Resta, Force India F1, 1:22.446
12. Romain Grosjean, Lotus Renault, 1:22.614
13. Heikki Kovalainen, Caterham, 1:22.630
14. Mark Webber, Red Bull, 1:22.662
15. Vitaly Petrov, Caterham, 1:22.795
16. Nico Rosberg, Mercedes Grand Prix, 01:22.932
17. Michael Schumacher, Mercedes Grand Prix, 1:22.939
18. Jean-Eric Vergne, Scuderia Toro Rosso, 1:23.126
19. Pastor Maldonado, Williams, 1:23.347
20. Sebastian Vettel, Red Bull, 1:23.361
