Column: Japanse incompetentie

Het bericht van het vertrek van Toyota uit de Formule 1 sloeg afgelopen week in als een bom. Velen betreurden het, maar er waren ook fans die deze stap om onbegrijpelijke redenen toejuichten.
Foto’s: Toyota Motorsports, Willem J. Staat
Crisis velt Japanse fabrikanten
Afgelopen jaar was Honda het eerste Formule 1-team dat de stekker uit zijn activiteiten trok. De geschiedenis is bekend; Ross Brawn nam de gehele handel voor het symbolische bedrag van één Britse pond over. Jenson Button werd wereldkampioen met een door de Japanners gefinancierd chassis dat met een Mercedes-motor was uitgerust.
Niet nieuw
De Japanse incompetentie bij Honda was niet nieuw. Het begon al in de zestiger jaren als John Surtees met een “Hondola” chassis de Italiaanse GP in 1967 op Monza wint. John Surtees wist de Japanners te overtuigen om van een Lola-chassis gebruik te maken. Het daaropvolgende jaar kwam Surtees ook nog voor Honda uit, maar men bouwde achter de rug van Surtees om de Honda RA 302. Die werd tijdens de Franse GP voor Jo Schlesser ingezet. De Franse sportscar-veteraan verbrandde levend en Honda vertrok aan het eind van het seizoen uit de Formule 1 en keerde pas in de tachtiger jaren met tussenpauzes terug als motorenleverancier. Toen BAR Racing in 2006 tot Honda werd omgedoopt, veranderde op het chassis alleen het naamplaatje.
Vreemde mentaliteit
Behalve de motor zat er in het Honda-chassis in tegenstelling tot Toyota weinig Japanse technologie verwerkt. Ook Jos Verstappen maakte ooit eens kennis met de vreemde Japanse mentaliteit. Nog voordat het F1-project van start ging, werd het alweer afgeblazen. Hoewel Honda zich vorig seizoen uit de F1 terugtrok, was men in de American Le Mans Series met het Acura-chassis in zowel de LMP1 als LMP2 klasse actief. Ze waren hun eigen concurrenten. Aan het behalen van een kampioenschap zonder concurrentie hecht ik persoonlijk weinig waarde. Want toen Audi en Peugeot van de partij waren, maakte men niet echt veel indruk. In de IRL levert men echter aan alle teams een eenheidsmotor die enorm betrouwbaar is.