Formule 1: Ferrari één en twee in spectaculaire Grote Prijs van Maleisië

De Grand Prix van Maleisië heeft Michael Schumacher en Rubens Barrichello als eersten over de streep zien komen. Jos Verstappen reed een ijzersterke race die helaas niet met punten werd beloond.
Tekst: Christiaan W. Lustig
Foto's: Peter van Egmond
De uitslag van de Grote Prijs van Maleisië is op zich weinig verrassend, na de kwalificatie van gisteren. Michael Schumacher en Rubens Barrichello vertrokken van de eerste twee plaatsen en eindigden de race in dezelfde volgorde, maar niet na de nodige gebeurtenissen. Voorafgaand aan de race, bij het wegrijden voor de opwarmronde, komt Heinz-Harald Frentzen moeilijk weg. Zijn Jordan Honda heeft problemen met de toerentallen. De Duitser rijdt langzaam achter het veld aan en kiest ervoor uit de pitstraat te starten. Hij heeft echter het geluk dat Giancarlo Fisichella zijn positie niet goed kan innemen, waardoor de start uitgesteld wordt. Er wordt een incident met auto nummer 14 - Jos Verstappen - gemeld, maar daaraan wordt later geen gevolg meer gegeven. Wel wordt Fisichella als veroorzaker van de herstart aangewezen en moet zijn Benetton Renault achteraan het veld neerzetten, maar Frentzen vaart wel bij de herstart, want hij mag zijn negende positie op de grid weer innemen. Echter, ook de opwarmronde voor de tweede start geeft problemen, want Juan-Pablo Montoya komt niet weg.
Alle andere deelnemers gaan hem voorbij en zijn Williams BMW wordt achteruit de pits ingeduwd. Montoya wil, vanuit de pitstraat, starten in de reserveauto, maar daarvoor moet hij de halve pitstraat doorrennen om op tijd bij zijn wagen te zijn.

Bliksemstart
Eindelijk kan de race dan van start gaan, maar bij de eerste bocht is het meteen alweer raak. Ralf Schumacher heeft een fantastische start en weet zijn Williams naast de Ferrari van Rubens Barrichello neer te zetten, maar de Braziliaan geeft hem een tik tegen het linker achterwiel en de Duitser komt achterstevoren te staan. Gelukkig kunnen alle auto's ongedeerd langs de gestrande auto rijden, maar Ralf Schumacher heeft, ondanks zijn uitstekende derde startpositie, een zware race in het vooruitzicht. Kimi Räikkönen komt in zijn tweede Grand Prix niet goed weg en is de eerste uitvaller. Jos Verstappen blijkt de grote winnaar van de perikelen bij de start, want hij weet in de eerste twee bochten maarliefst twaalf posities te winnen - van een achttiende startplaats rijdt hij nog in dezelfde ronde op een zesde plaats. Jarno Trulli heeft het ook goed gedaan, want hij heeft zich weten op te werken naar de derde plaats. Olivier Panis maakt in de tweede ronde een spannend moment mee: het lijkt erop dat er een olieleiding is gesprongen, want de Fransman glijdt achteruit, met de vlammen om zijn hoofd slaand, de grindbak in. Gelukkig kan hij ongedeerd uitstappen.
Een ronde later zet, als een volslagen verrassing, de regen in. Die komt zó uit het niets, dat beide Ferrari-coureurs op hetzelfde moment, in dezelfde bocht van de baan schieten. Trulli gaat daardoor aan de leiding, maar dat is van korte duur, want vanwege de enorme regenval glijdt coureur na coureur op het gras en in het grind. Giancarlo Fisichella, Luciano Burti, Eddie Irvine en Tarso Marques nemen een verstandige keuze, want zij zijn de eerste die de pits inkomen. Burti en Irvine hebben dan een probleem, want zij stoppen, natuurlijk, beide bij hetzelfde team, waardoor de één op de ander moet wachten. Dat lot is ook Ferrari beschoren. Barrichello wist, na zijn schuiver, als eerste weer op het circuit te komen, op de voet gevolgd door Schumacher. De Braziliaan is echter de eerste die in de pitstraat arriveert. Hij staat daar ongelofelijk lang stil, want eerst draait het team intermediate-banden - opgesneden droog-weerbanden - op de Ferrari, ruilt die vervolgens in voor regenbanden, om tenslotte toch weer voor de intermediates te kiezen. Michael Schumacher staat de volle één minuut en twaalf seconden achter de Braziliaan te wachten, tot hij uiteindelijk aan de beurt voor is een bandenwissel. Zijn bolide wordt meteen van intermediates voorzien, wat even later een goede keuze bleek.
In dezelfde ronde schieten overigens Jacques Villeneuve, Nick Heidfeld én Jarno Trulli er in dezelfde bocht af. Ook David Coulthard brengt de grindbak een bezoek, maar hij kan later zijn weg vervolgen. Enrique Bernoldi moet zijn race staken, nadat ook hij van de baan is gegaan.

Complete chaos
De race is dus nog geen vier ronden oud en er heerst complete chaos. De baancommissarissen sturen de Safety Car het circuit op, die als eerste Jenson Button opvangt. Ondertussen maken alle coureurs hun pitstops en uiteindelijk is het David Coulthard die aan de leiding gaat, voor Heinz-Harald Frentzen en Jos Verstappen. Achter hen maken Mika Häkkinen, Jarno Trulli en Jean Alesi de top zes vol. Ferrari is nergens te bekennen, want Michael Schumacher is teruggevallen naar de elfde positie, terwijl teamgenoot Barrichello negende is. Hun voordeel is echter de intermediates, waarop ze rijden. Niet het gehele circuit is nat - sterker nog: sommige stukken zijn geheel droog - en zij kunnen bij het accelereren uit de bochten veel tijd winnen.
In de achtste ronde verlaat de Safety Car de baan. Jos Verstappen probeert Heinz-Harald Frentzen in te halen, maar slaagt daar niet in. Mika Häkkinen doet hetzelfde bij de Nederlander, maar ook hij kan geen positie winnen. Verstappen waagt nog een poging en weet Frentzen dan voorbij te gaan. De Arrows-coureur slaat meteen een gat een gaat op weg naar de leidende David Coulthard.
Ralf Schumacher weet in de eerste ronde na de Safety Car zowel Jean Alesi als Jarno Trulli in te halen en Mika Häkkinen weet Frentzen te verschalken. Het lijkt erop dat de Duitser een probleem heeft, want de Williams BMW van Schumacher jr. komt met rasse schreden dichterbij om de hem even later ook voorbij te steken. De beide Ferraristi snijden ondertussen als een warm mes door de boter, want zij bevinden zich in de negende ronde - twee ronden na de Safety Car-situatie - al op de zesde en zevende positie. Michael Schumacher toont zijn overmacht door in de daarop volgende drie ronden Heinz-Harald Frentzen, zijn broer Ralf, Mika Häkkinen, Jos Verstappen én David Coulthard in te halen en zich vooraan het veld te nestelen. Het feit dat Rubens Barrichello de Duitser op de voet volgt, geeft aan dat Ferrari vooralsnog de beste auto voor 2001 heeft gebouwd.

Opvallend genoeg hebben beide Ferrari-coureurs de meeste moeite met het inhalen van Jos Verstappen. De Nederlander was aan een kleine opmars in de richting van de leider - Coulthard - bezig, toen Schumacher zich plotseling in zijn achteruitkijkspiegel bevond. Hoe gemakkelijk de Duitser het met de voorgaande inhaalacties had, zoveel moeite had hij met Verstappen. Ruim één ronde en een drietal pogingen later, weet Schumacher Verstappen toch voorbij te gaan. Rubens Barrichello heeft evenveel moeite met Verstappens Arrows, maar ook hij weet hem uiteindelijk in te halen.
Schumacher wint, in zijn eerste ronde terug aan de leiding, maarliefst zes seconden op zijn teamgenoot Barrichello en terwijl Ferrari weer op de eerste twee posities rijdt, lijkt het of David Coulthard een probleem heeft. Jos Verstappen kan hem vrij gemakkelijk bijhalen om hem vervolgens vlak voor de bocht voor start-finish voorbij te gaan. Ondertussen droogt de baan op en Mika Häkkinen is de eerste die de pits opzoekt om droog-weerbanden om te laten leggen - Ralf Schumacher volgt in zijn voetsporen. Het lijkt in eerste instantie dat Häkkinen en Schumacher jr. niet de juiste keuze gemaakt hebben - de Fin is maarliefst zeven seconden per ronde langzamer dan de leider. Echter, die terugval wordt al snel tenietgedaan als de baan verder opdroogt.
Touché
Michael Schumachers teamgenoot Rubens Barrichello én Jos Verstappen komen in ieder geval alvast binnen voor de 'slicks'. Heinz-Harald Frentzen en Ralf Schumacher voeren ondertussen een mooi gevecht, waarbij de twee elkaars wielen midden op het rechte stuk zelfs even toucheren. Schumacher weet zijn landgenoot uiteindelijk in te halen voor de zesde positie.
Terwijl Rubens Barrichello de bij zijn pitstop aan David Coulthard verloren tweede positie weer terugkrijgt - de Schot komt ook binnen voor nieuwe banden en brandstof - ziet Jos Verstappen tweevoudig wereldkampioen Mika Häkkinen in zijn spiegels verschijnen. Vorig jaar zou de Fin hem met het grootste gemak voorbij zijn geschoten, maar deze keer heeft hij er duidelijk moeite mee. Een gevecht dat tot zo'n vijftien ronden voor de finish duurt, begint en even later voegen ook Frentzen en Schumacher jr. zich bij het tweetal. Verstappen toont zijn kunnen door de achterliggers op zijn pad met slechts een kleine inspanning te verschalken. Zijn achtervolgers hebben daar duidelijk meer moeite mee.
Ralf Schumacher pakt vervolgens Mika Häkkinen in en haalt Verstappen binnen, maar ook hij heeft moeite met de Nederlander. Verstappen, Schumacher, Häkkinen en Frentzen bevinden zich nog steeds dicht bij elkaar, terwijl Schumacher sr. zijn tweede stop maakt. Junior bewijst uiteindelijk dat zijn Williams de betere van de Arrows is en steekt hem voorbij. Ook Häkkinen haalt Verstappen, maar hij wordt teruggepakt. De Fin moet hierbij uitwijken om niet door de Nederlander geraakt te worden. Frentzen profiteert hiervan en verschalkt Häkkinen weer, terwijl Verstappen een klein gaatje trekt. Omdat Mika Häkkinen in de zevenendertigste ronde de pits voor de tweede maal opzoekt, rijst het vermoeden dat David Coulthard - die nog steeds op de derde plek rijdt - dat ook nog moet doen. Dat opent perspectieven voor Jos Verstappen, die naar de derde positie gepromoveerd zou kunnen worden. Echter, in de eenenveertigste ronde moet ook de Nederlander nog naar binnen en door zijn late pitstop valt hij terug tot een zevende plek - net buiten de punten.
Heilige vuur
Häkkinen lijkt ineens het heilig vuur weer gevonden te hebben en laat drie keer in zes ronden de snelste ronde van de race noteren. De zesenveertigste ronde is met één minuut en 40,962 seconden uiteindelijk zijn snelste en die brengt hem dan ook aan de staart van Ralf Schumacher. Hoewel de Duitser problemen heeft met de remschijf, rechtsvoor, weet de Fin hem niet in te halen. In één laatste poging lijkt het te lukken, maar het mocht niet zo zijn. De laatste ronde brengt Heinz-Harald Frentzen nog enige problemen, maar hij verliest geen posities meer. Michael Schumacher komt als eerste over de meet, gevolgd door zijn teamgenoot Rubens Barrichello, David Coulthard, Frentzen, Schumacher jr. en Mika Häkkinen. Jos Verstappen eindigt, net buiten de punten, op een zevende plaats. Zijn moeite wordt dus niet beloond.
De officiële uitslag van de Grand Prix van Maleisië luidt als volgt:
1. Michael Schumacher Ferrari 1u 47m 34,801s
2. Ruben Barrichello Ferrari +23,660s
3. David Coulthard McLaren Mercedes +28,555s
4. Heinz-Harald Frentzen Jordan Honda +46,543s
5. Ralf Schumacher Williams BMW +48,233s
6. Mika Häkkinen McLaren Mercedes +48,606s
7. Jos Verstappen Arrows Asiatech +1m 21,560s
8. Jarno Trulli Jordan Honda -1 ronde
9. Jean Alesi Prost Acer -1 ronde
10. Luciano Burti Jaguar Cosworth -1 ronde
11. Jenson Button Benetton Renault -2 ronden
12. Gaston Mazzacane Prost Acer -2 ronden
13. Fernando Alonso Minardi European -3 ronden
14. Tarso Marques Minardi European -3 ronden
15. Giancarlo Fisichella Benetton Renault -22
16. Jacques Villeneuve BAR Honda -52 (spin)
17. Nick Heidfeld Sauber Petronas -52 (spin)
18. Enrique Bernoldi Arrows Asiatech -52 (spin)
19. Juan-Pablo Montoya Williams BMW -52 (spin)
20. Eddie Irvine Jaguar Cosworth -52 (touche met Verstappen)
21. Oliver Panis BAR Honda -53 (olielek)
22. Kimi Räikkönen Sauber Petronas -54 (niet gestart)
Snelste ronde: Mika Häkkinen, McLaren Mercedes 1m 40,962s